Partner serwisu
24 kwietnia 2017

E-bus na zamówienie i brak spalinówek w mieście. Poznaliśmy zwycięzców konkursu Energia Młodych

Kategoria: Aktualności

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Włocławka, pod opieką Wojciecha Kaczmarka, zwyciężyli w szóstej edycji konkursu Energia Młodych, organizowanego przez Grupę Energa. Jako nagrodę uczniowie i ich opiekun otrzymali laptopy oraz czek na 12 tys. zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły.

E-bus na zamówienie i brak spalinówek w mieście. Poznaliśmy zwycięzców konkursu Energia Młodych

W tym roku zawodnicy mierzyli się z zyskującym na popularności zagadnieniem, jakim jest elektromobilność. Temat konkursu brzmiał: E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach oraz odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów. Jury oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, jak i formę prezentacji. W skład komisji konkursowej weszli profesorowie z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Opolskiej, a obradom przewodniczył dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. Aspekty związane z poprawnością językową prac i wystąpień oceniała dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, znana m.in. z audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia.

- Bardzo poważnie traktujemy projekty z udziałem młodych ludzi. Wierzymy, że będziecie w niedalekiej przyszłości inżynierami, a niewykluczone, że i pracownikami naszej firmy. Dzięki konkursowi Energa Młodych poznajemy wasze śmiałe pomysły, a wy oswajacie się z naszą energetyczną branżą. Musimy pamiętać, że perspektywa roku 2030 jest bardzo bliska – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników, zwracając się do młodzieży, Daniel Obajtek, prezes Energa SA.

Reprezentanci szkoły z Włocławka pokonali w finale konkursu, który odbył się 21 kwietnia br. w Olivia Business Centre w Gdańsku, cztery drużyny z: Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Zwycięski zespół w składzie: Michał Kaczmarek, Bartłomiej Rojewski i Franciszek Rojewski, to uczniowie pierwszej klasy, najmłodsi uczestnicy finału. Zaproponowali oni, zdaniem jury, najbardziej futurystyczne opracowanie i najodważniejszy pomysł. Transport w gminie przyszłości, według nich, zarządzany będzie przez zaawansowane systemy informatyczne. W prezentacji skupili się na transporcie miejskim, wykorzystującym e-autobusy, e-szynobusy i e-tramwaje wodne. Co ciekawe, w ich założeniach, z miasta wykluczony został zupełnie ruch samochodów spalinowych.

– Najtrudniejsze było opracowanie koncepcji, a później szukanie informacji. Następnie przygotowywaliśmy prezentację, robiliśmy próby i wszystko było zaplanowane niemalże co do sekundy. Zrobiliśmy wszystko tak, jak chcieliśmy, ale stres mocno utrudniał zadanie – mówi Michał Kaczmarek, reprezentant zwycięskiej drużyny z Włocławka. – Czasem trzeba było usiąść i przycisnąć, żeby chłopców zmotywować. Jednak, jak widać efekty są, z czego bardzo się cieszę – dodaje Wojciech Kaczmarek, opiekun finalistów z Włocławka.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pana Andrzeja Majera. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu pod opieką Pani Justyny Dybicz oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku pod opieką Pana Dariusza Słomińskiego.

Po raz drugi w historii konkursu przyznana została Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najlepszą pod względem poprawności językowej pracę i prezentację. Przypadła ona Zespołowi Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Uczniowie i opiekun otrzymali czytniki e-booków. [Energia Młodych 2017 Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany dla szkoły z Pozn] Zespół Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej, laureaci nagrody im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, fot. Tadeusz Skwiot

– Wszystkim zespołom należą się brawa za ich zaangażowanie i trud. Jury miało duże trudności z wytypowaniem zwycięzcy. Dotarliście do tego etapu pokonując niemalże 30 szkół z całego kraju. Już to jest wielkim sukcesem – gratulował przed ogłoszeniem wyników dr inż. Marcin Lemański, przewodniczący jury.

Nowością w tegorocznej edycji konkursu była wycieczka edukacyjna do elektrowni wodnej w Straszynie i na farmę wiatrową Bystra - obiektów Grupy Energa produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Wzięli w niej udział finaliści oraz pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za najwyżej ocenioną grupą. Uczniowie z tych drużyn wzięli też udział w charakterze publiczności w finałowej rozgrywce.

– Największe wrażenie zrobił na nas rozruch elektrowni wodnej. Każde spotkanie na żywo z zawodem jest dla nas na plus, w szkole ćwiczy się tylko na makietach – mówili po wycieczce uczniowie z Włocławka. – Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć wiatrak od środka – dodali członkowie zespołu z Malborka.

Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu ENERGA Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

– Największą wartością konkursu jest zaangażowanie młodych ludzi, stojących u progu decyzji dotyczących ich naukowej i zawodowej przyszłości, w pracę zespołową, poszukiwanie pozapodręcznikowej wiedzy i przekuwanie jej w nowatorskie rozwiązania. Być może będą miały one kiedyś szansę znaleźć praktyczne zastosowanie. Staramy się śledzić losy finalistów poprzednich edycji Energi Młodych – wielu z nich kontynuuje naukowe sukcesy, chociażby biorąc udział w międzynarodowych konkursach, wielu studiuje już na politechnikach kierunki związane z energetyką. Często słyszymy, że nasz konkurs był dla nich inspiracją do rozwijania zainteresowań – mówi Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Źródło i fot.: Energa

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ