Partner serwisu

Klucz Sukcesu dla prof. Jana Popczyka

Kategoria: XII Konferencja Odbiorcy na Rynku Energii

Klucz Sukcesu to statuetka przyznawana przez redakcję magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa” osobom, które przyczyniły się do rozwoju polskiej energetyki. XII Konferencja Naukowo-Techniczna Odbiorcy na Rynku Energii stała się okazją do tego, by to wyróżnienie wręczyć prof. Janowi Popczykowi z Politechniki Śląskiej.

Klucz Sukcesu dla prof. Jana Popczyka

Klucz Sukcesu wręczyli prof. Janowi Popczykowi Henryk Kaliś – prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, przewodniczący FORUM CO2, który przybliżył sylwetkę nagrodzonego uczestnikom konferencji, i prezes BMP Adam Grzeszczuk. – Cenimy profesora Jana Popczyka m.in. za jego młodzieńczy zapał – mówił Henryk Kaliś, który przyznał, że to właśnie profesor pierwszy zaczął mówić o potrzebie stworzenia organizacji skupiającej odbiorców energii. – Gdy spotykamy kobietę po latach często mówimy jej jako komplement: "w ogóle się nie zmieniłaś". Panu, panie profesorze, dziękujemy, że jest pan wierny swoim ideom – dodał Adam Grzeszczuk, podkreślając, że prof. Popczyk angażował się w organizację konferencji Odbiorcy na Rynku Energii od pierwszej jej edycji.

Prof. Jan Popczyk  
Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej w 1970 roku. Stopień doktora uzyskał w 1974 roku, a doktora habilitowanego w 1979. Od 1987 roku profesor tytularny. W 1997 roku mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Śląskiej.  


W latach 1990-1995, urlopowany w Politechnice Śląskiej, współtworzył i realizował (na stanowisku pierwszego prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych) reformę polskiej elektroenergetyki, której istotą było przełamanie monopolu technicznego (sieciowego) za pomocą decentralizacji organizacyjnej i zastosowania zasady TPA (Third Party Access). W tym czasie równolegle współtworzył i realizował koncepcję odłączenia polskiego systemu  elektroenergetycznego od systemu POKÓJ (ZSRR i kraje Europy Środkowej) i połączenia z systemem zachodnioeuropejskim (UCPTE/UCTE) w wyniku którego Polska stała się równoprawnym partnerem w obszarze najważniejszej europejskiej infrastruktury technicznej.  


Funkcje pełnione w okresie realizacji reformy elektroenergetyki i przełączenia systemu elektroenergetycznego: Przewodniczący organizacji CENTREL utworzonej w 1992 roku, skupiającej przedsiębiorstwa przesyłowe lub wytwórczo-przesyłowe Polski, Węgier, Republiki Czech i Słowacji (19941995). Dyrektor wykonawczy UNIPEDE jako reprezentant państw Europy Środkowej i Wschodniej(1995). Członek takich organizacji międzynarodowych jak: Komitet Energetyczny w Komitecie Gospodarczym Europy ONZ – Genewa, WEC – Londyn, CIGRE – Paryż (1988-1995).  

U ministra finansów – wicepremiera Leszka Balcerowicza – był doradcą ds. całego kompleksu paliwowo-energetycznego, w szczególności dla elektroenergetyki, gazownictwa i i ciepłownictwa (1998-2000). Współpracował z ministrem gospodarki – wicepremierem Jerzym Hausnerem (2003-2004) – na rzecz sformułowania polskiej doktryny bezpieczeństwa energetycznego.  

Działa na rzecz konwergencji sektorów w kompleksie paliwowo-energetycznym oraz na rzecz integracji usług infrastrukturalnych w gminach. W okresie od 1995 roku współtworzył i współzarządzał kolejno czterema małymi, innowacyjnymi firmami. Prowadzi badania w zakresie uwarunkowań przejścia energetyki postidustrialnej w nowy etap rozwojowy, charakterystyczny dla społeczeństwa wiedzy, który nazywa synergetyką. Koncentruje się  w szczególności na szansach Polski wynikających z realizacji celów Pakietu 3x20 oraz Mapy Drogowej 2050.  
Jest autorem/współautorem 10 książek, monografii, skryptów, w szczególności: autorem książki „Modele probabilistyczne w sieciach elektroenergetycznych”, WNT ,Warszawa 1991; redaktorem i głównym autorem monografii „Bezpieczeństwo elektroenergetyczne w społeczeństwie postprzemysłowym na przykładzie Polski”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2009; autorem monografii „Energetyk rozproszona. Od dominacji energetyki w gospodarce do zrównoważonego rozwoju, od paliw kopalnych do energii odnawialnej i efektywności energetycznej”, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Warszawa 2011.

 

Źródło biografii: TUTAJ

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ