Waldemar Szulc: rodzime zasoby węgla kamiennego i brunatnego będą stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego kraju
Na pytanie jaki scenariusz wybrać w zakresie polityki energetycznej do 2050 roku odpowiada wiceprezes zarządu ds. wytwarzania PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Przygotowywana obecnie nowelizacja Polityki Energetycznej Polski do roku 2050 powinna wskazać zrównoważony miks energetyczny, a więc takie pokrycie zapotrzebowania w czasie, które w sposób jednoznaczny dookreśli jego strukturę.
Polska powinna dążyć do niezależności energetycznej. W związku z tym rodzime zasoby węgla kamiennego i brunatnego będą stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Istotnym kierunkiem działań polityki energetycznej państwa powinno być zwiększanie konkurencyjności sektora wydobycia węgla kamiennego. Aktualna sytuacja na rynku węgla kamiennego objawiająca się spadkiem cen surowca na rynkach światowych oraz rosnącą rywalizacją z węglem importowanym powoduje pilną konieczność ograniczenia kosztów górnictwa, tak aby utrzymać jego konkurencyjność.
W kontekście złóż węgla brunatnego ważne jest zachowanie ochrony złóż strategicznych w planowaniu przestrzennym, tak aby zagwarantować możliwość ich wykorzystania w przyszłości. W przewidywanym okresie niezbędne będzie zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego dla potrzeb energetyki w tym złóż Złoczew i Gubin.
W wyniku realizacji Polityki Klimatycznej wzrastać będzie udział energii ze źródeł OZE, również w Polsce, a determinuje to konieczność równoległego zabezpieczenia KSE źródłami regulacyjnymi, a dla Polski paliwem dla tych źródeł (nowe wysoko sprawne, niskoemisyjne, czyste technologie węglowe) powinien być węgiel z krajowych zasobów (kamienny i brunatny) poprawiający tym samym bezpieczeństwo energetyczne państwa... W naszej spółce widzimy celowość dalszego rozwoju energetyki opartej na węglu brunatnym. Jednakże udział poszczególnych źródeł w sektorze wytwarzania energii elektrycznej będzie w znacznej mierze zależał od poziomu cen uprawnień do emisji CO2, rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz cen i dostępności gazu ziemnego.
Pamiętamy także, że jednym z podstawowych celów i założeń polityki energetycznej Polski jest poprawa efektywności energetycznej, nie tylko przez odbiorców, ale także przez wytwórców energii.