Klucz Sukcesu dla prof. Zbigniewa Kasztelewicza
Podczas Gali Energetyki, wieczorem pierwszego dnia konferencji, rozdane zostały nagrody wydawnictwa BMP - Klucze Sukcesu. Jeden z nich powędrował do prof. Zbigniewa Kasztelewicza za wkład w rozwój polskiej energetyki. Laudację wygłosił prof. Antoni Tajduś.

Laudacja prof. Antoniego Tajdusia
Szanowni Państwo
Tradycyjnie podczas Gali Energetycznej jest wręczana nagroda - Klucz Sukcesu osobom, szczególnie zasłużonym dla polskiej energetyki. Do tegorocznej nagrody Energetyki chciałbym Państwu przedstawić osobę wyjątkową, której droga do najwyższych osiągnięć naukowych w dziedzinie górnictwa i energetyki była nietypowa, a którą w skrócie można scharakteryzować „od dyrektora do profesora”. Tą osobą jest Profesor Zbigniew Kasztelewicz.
W 1970r po ukończeniu Technikum Górnictwa Odkrywkowego jako najlepszy absolwent dostał się bez egzaminu na Wydział Górniczy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po pięciu latach opuścił AGH z dyplomem mgr inż. górnik w zakresie górnictwa odkrywkowego węgla brunatnego i rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” w Kleczewie. Początkowo nic nie wskazywało, że będzie miał zamiar poświęcić się karierze naukowej, bowiem głównie zajął się pracą zawodową między innymi brał udział w pracach projektowych i budowie nowych odkrywek: Lubstów, Kazimierz Północ, Jóźwin IIB i Drzewce. Oprócz zdobywania doświadczenia praktycznego ciągle powiększał swoją wiedzę głównie poprzez ukończenie kilku kursów i studia podyplomowe z zakresu ekonomiki przedsiębiorstwa w znanej uczelni jaką jest Akademia Ekonomiczna w Poznaniu. Jednakże od roku 1980 stopniowo ujawniały się u Niego zainteresowania naukowe czego przykładem jest udział w pracach badawczych dotyczących optymalizacji pracy koparek kołowych. Zainteresowania koparkami rozwijał na tyle skutecznie, że w 1984r w Instytucie Górnictwa Politechniki Wrocławskiej obronił pracę doktorską pod tytułem: „Wpływ wstępnego rozluzowania glin zwałowych na efektywność urabiania koparką łańcuchową”. Równolegle bardzo szybko toczyła się Jego kariera zawodowa, awansował coraz wyżej, aby w 1998r zostać Dyrektorem ds. Technicznych Kopalni „Konin” i po roku członkiem Zarządu tej Kopalni.
Wewnętrza pasja naukowa i różne zawirowania zawodowe sprawiły, że zaniechał kariery zawodowej i postanowił całkowicie poświęcić się pracy naukowej. W roku 2005 na podstawie oceny ogólnej dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt.: „Metoda programowania zagospodarowania złóż w wieloodkrywkowej kopalni węgla brunatnego” uzyskał na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w specjalności: górnictwo odkrywkowe. A w 2007r został zatrudniony się w swojej macierzystej uczelni na stanowisku profesora nadzwyczajnego AGH. Od tego momentu Jego kariera naukowa i zawodowa jak na warunki uczelni potoczyła się „błyskawicznie”. Został zastępcą Kierownika Katedry Górnictwa Odkrywkowego ds. naukowo-badawczych a wkrótce Kierownikiem Katedry Górnictwa Odkrywkowego.
W ostatnich latach bardzo dużo publikował. Jest autorem lub współautorem ponad 350 publikacji w czasopismach naukowych i naukowo – technicznych w kraju i zagranicą oraz 20 monografii dotyczących górnictwa odkrywkowego. Ponadto wykonał kilkadziesiąt prac badawczych dla energetyki i górnictwa odkrywkowego. Promował polskie górnictwo, energetykę i inżynierię środowiska prowadząc ponad 200 wykładów w kraju i zagranicą. Ta ogromna aktywność naukowo-badawcza spowodowała, że już w 2013r został profesorem nauk technicznych.
Ponieważ Jego działalność naukowa, zawodowa, organizacyjna i społeczna została dostrzeżona otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień.
Jeżeli Państwo pozwolą, chciałbym jeszcze parę zdań powiedzieć na temat jakim jest człowiekiem, bowiem znam Go już kilkanaście lat. Zbyszek jest człowiekiem otwartym, życzliwym, starającym się pomagać osobom w różnych sytuacjach życiowych, ale równocześnie konsekwentnym i stanowczym. Jest energicznym i dobrze zorganizowanym naukowcem cenionym przez środowisko naukowe i przemysł, bo pozostał także inżynierem-praktykiem. W ludziach ceni otwartość i szczerość, demotywuje Go udawanie i fałsz. Lubi wypoczywać na działce letniskowej, oglądać dobre filmy, czyta wiele książek. Reasumując Prof. Zbigniew Kasztelewicz działa zgodnie ze słowami wielkiego patrona AGH Stanisława Staszica: „Ten uczony, który przez zastosowanie swoich nauk i umiejętności przyczynia się do wzrostu krajowych dostatków, do rozwijania narodowego przemysłu, ten jest obywatelem użytecznym”.
Przedstawiłem Państwu tylko wycinek z działalności zawodowej i naukowej Prof. dr hab. inż. Zbigniewa Kasztelewicza, ale to wystarczy aby otrzymał Nagrodę Klucz Sukcesu. Uważam, że ta Nagroda została przyznana właściwej osobie.
Komentarze