Partner serwisu
27 października 2015

Najpierw próba, potem inwestycja

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Inwestorzy, stający przed problemem budowy nowej bądź modernizacji już istniejącej stacji uzdatniania wody (SUW), coraz częściej decydują się na rozwiązania niestandardowe. W procesie inwestycyjnym budowy nietypowych
instalacji szczególną rolę odgrywa ruch próbny.

Najpierw próba, potem inwestycja

Rozwój przemysłu oraz wprowadzanie nowych technologii wiąże się nierozerwalnie z koniecznością dostarczania wody
o coraz wyższych parametrach jakościowych. Korelując ten fakt z wymaganiami ochrony i oszczędnego gospodarowania zasobami wody, a także z tendencjami skierowanymi w stronę zaopatrzenia przemysłu w wodę wyłącznie powierzchniową, niezbędne wydaje się być szukanie i tworzenie alternatywnych rozwiązań uzdatniania wody.

Cel i zakres ruchu próbnego
Celem ruchu próbnego jest wykazanie zdolności nowo zbudowanej lub zmodernizowanej instalacji do realizacji założonych funkcji oraz osiągania parametrów, uzgodnionych pomiędzy inwestorem a wykonawcą na etapie projektowym. Innymi słowy jest to swoisty egzamin dla możliwości ruchowych instalacji. Podczas ruchu próbnego przeprowadzane są testy i próby, mające w założeniu sprawdzić poprawność działania wszystkich funkcji, możliwości, układów pracy instalacji, a także poszczególnych urządzeń, ruchomych elementów armatury, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) oraz automatycznych układów sterujących.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 6/2015 magazynu "Energetyk Ciepla i Zawodowa"

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ