Nauka + przemysł = innowacyjna energetyka
Jesteśmy świadkami zmieniających się z niespotykaną wcześniej dynamiką realiów funkcjonowania polskiej i europejskiej energetyki. Przedsiębiorstwa działające w sektorze muszą podejmować wynikające z tych zmian wyzwania. Aby im sprostać, TAURON prowadzi działania sprzyjające rozwojowi innowacji, a w sposób szczególny wspiera wszelkie inicjatywy badawczo-rozwojowe, które poprzez stwarzanie nowych rozwiązań mają szansę wzmocnić pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa w przyszłych realiach jego funkcjonowania.
Konieczne stało się wypracowanie skutecznych mechanizmów wspierania i koordynacji działalności badawczo-rozwojowej, które pozwolą na:
• zwiększenie stopnia zaangażowania w zidentyfikowane, kluczowe dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa kierunki badań i rozwoju,
• intensyfikację i najlepsze wykorzystanie potencjału współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a uczelniami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi,
• zwiększenie stopnia pozyskania i wykorzystania funduszy zewnętrznych przeznaczonych na badania i rozwój w obszarach powiązanych z działalnością przedsiębiorstwa.
Biorąc pod uwagę charakter prac badawczo-rozwojowych oraz nieodłączne wysokie ryzyko związane z prowadzeniem tego typu przedsięwzięć, bardzo istotną kwestią staje się wykorzystanie dostępnych środków finansowych pochodzących z programów badawczych krajowych i międzynarodowych. W nowej perspektywie finansowania na lata 2014-2020 pojawiają się niespotykane do tej pory możliwości dla obszaru badań i rozwoju oraz innowacji, związane z dostępnymi programami finansowania zarówno na arenie krajowej, jak i europejskiej.
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 1/2015 magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa"
fot. freeimages.com