Systemowo
Duży zakres wykorzystywania centralnych systemów ciepłowniczych dla pokrywania potrzeb cieplnych odbiorców w UE to domena kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jedynie kraje skandynawskie dokonały swego rodzaju zmiany sposobów dostarczania ciepła odbiorcom i tam udział ciepła systemowego w całkowitym zużyciu tego nośnika energii jest znaczący.
Praktycznie we wszystkich krajach posiadających systemy ciepła sieciowego, w dużej skali zauważalny jest wzrost ich roli w procesie realizacji usług zaopatrzenia w ciepło. W Europie istnieje 4 174 systemów ciepłowniczych DH (District Heating), z tego w UE 3 549.
W Europie
Tab. 1 zawiera liczby dotyczące systemów ciepła sieciowego w Europie i Unii Europejskiej w 2012 r. Dane podane w tabeli nie są kompletne, ponieważ w Europie działa ok. 6 000 instalacji ciepła systemowego, z których ok. 5 400 znajduje się w EU-27. Ten defi cyt bierze się z faktu istnienia wielu małych systemów ciepłowniczych w Niemczech, Francji i Polsce, których nie uwzględniono w tej statystyce. Z tabeli wynika, że 60 mln mieszkańców UE jest zaopatrywana w codziennej egzystencji przez ciepło systemowe. Populacja w miastach, które posiadają chociaż jeden taki system, wynosi 140 mln. Około 57% ludności UE zamieszkuje regiony, które mają przynajmniej jeden system ciepła sieciowego. Oznacza to, że w przyszłości będzie można rozbudować te instalacje, tak aby obsługiwały większy obszar, gdy zajdzie taka potrzeba. Badania prognostyczne wskazują, że udziały procentowe ciepła systemowego w zaopatrzeniu budynków w ciepło mogą być zwiększone do 30% w 2030 r. i do 50% w 2050 r.
Więcej przeczytasz w numerze 8/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa
Fot. 123rf