Wpływ pomiarów czystości pary na bezawaryjną i ekonomiczną pracę kotłów i turbin
Stały postęp w dziedzinie rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń cieplnych i systematyczne zwiększanie parametrów produkowanej pary stawia coraz to wyższe wymagania jakości wody zasilającej kotły. Wiąże się to ze zwiększonym szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń zawartych w wodzie i parze na bezawaryjną pracę nowoczesnych wysokoprężnych obiegów wodno-parowych.
Jakość wody zasilającej kotły oraz jakość wytwarzanej pary musi zapewniać bezawaryjną i ekonomiczną pracę urządzeń. Warunki te osiąga się przez techniczne wytwarzanie dostatecznie czystej pary, gwarantującej uniknięcie tworzenia się osadów na wewnętrznych powierzchniach urządzeń oraz zmniejszenie do minimum możliwości przebiegu procesów korozyjnych we wszystkich elementach obiegu wodno-parowego.
Wdrażanie systemu zapewnienia jakości, technologii ekologicznych oraz włączenie energetyki zawodowej i przemysłowej w system gospodarki rynkowej wymusza podjęcie działań organizacyjnych i technicznych w celu zagwarantowania wymagań jakościowych i ilościowych produkowanej energii. Wyżej wymienione czynniki gwarantujące dotrzymywanie tych założeń i wymagań ściśle związane są z jakością wody w obiegu wodno-parowym oraz stanem powierzchni wewnętrznych urządzeń wodno-parowych.
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 7/2015 magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa”
Fot. photogenica.pl