Partner serwisu
19 marca 2015

Miasta przyszłości zrównoważone energetycznie

Kategoria: Aktualności

Rola miast we wdrażaniu gospodarki niskoemisyjnej oraz korzyści z prowadzenia polityki zrównoważonej energii to główne tematy konferencji inaugurującej działalność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jako Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów.

Miasta przyszłości zrównoważone energetycznie

Podczas otwarcia konferencji minister Grabowski powiedział, że cele Porozumienia Burmistrzów, którego koordynatorem w Polsce jest Narodowy Fundusz, są niezwykle bliskie priorytetom Ministerstwa Środowiska związanym z ochroną powietrza.

Współpraca na rzecz efektywności

- Porozumienie zakłada współpracę władz lokalnych i regionalnych, które godzą się działać razem na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Życzę, aby w roku 2050 polscy burmistrzowie pracowali w niskoemisyjnych, czystych i odpornych na zmiany klimatu miastach – dodał minister Grabowski.

Konferencja była okazją do przedstawienia dobrych praktyk polskich i zagranicznych oraz form wsparcia dla miast w tworzeniu i wdrażaniu przedsięwzięć w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, a także gospodarki niskoemisyjnej. Uczestnicy mogli także dowiedzieć się, jakie są możliwości finansowania projektów wynikających z planów gospodarki niskoemisyjnej czy Planów Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP).

Gośćmi honorowymi konferencji byli minister środowiska Maciej Grabowski i podsekretarz stanu w MŚ Janusz Ostapiuk. Udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Biura Porozumienia Burmistrzów, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz reprezentanci miast-sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów z Polski, Szwecji i Łotwy.

Fakty i liczby:

  • od 2010 roku po raz pierwszy w historii ludzkości ponad połowa naszej populacji zamieszkuje miasta;
  • według danych ONZ, do roku 2050 w miastach zamieszka dodatkowe 2,4 miliarda ludzi, więc liczba mieszkańców miast na naszej planecie wzrośnie do 6 miliardów, osiągając 67% populacji Ziemi;
  • mieszkańcy miast odpowiadają za ok. 70% globalnych emisji CO2 do atmosfery i również ok. 70% zużycia energii;
  • potencjał redukcji emisji CO2 jest w miastach największy;
  • w miastach kumulują się negatywne konsekwencje zmian klimatu ze względu na koncentrację ludności, działalność gospodarczą oraz poziom nasycenia infrastrukturą, dlatego miasta powinny być coraz bardziej zaangażowane w działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i adaptację do nich.

Źródło i fot.: Ministerstwo Środowiska

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ