Partner serwisu
11 kwietnia 2017

ABB rozszerza zakres działalności w Polsce

Kategoria: Aktualności

ABB oficjalnie uruchomiła nowoczesne Globalne Centrum Usług Wspólnych (GBS) w Krakowie. Jednostka, która będzie wspierać biznesy ABB w zakresie finansów, systemów informatycznych, a także zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw, jest jednym z sześciu centrów GBS, jakie firma tworzy na całym świecie konsolidując krajowe organizacje usługowe w światowej klasy przedsięwzięcie w obszarze usług biznesowych.

ABB rozszerza zakres działalności w Polsce

Do tej pory ABB mocno zaznaczyła swoją obecność na rynku polskim, prowadząc tu pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, aż po sprzedaż i serwis.

Od 25 lat ABB jest obecna w Polsce, gdzie zatrudnia 4600 osób w 11 fabrykach i 25 biurach. Polska jest również ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB – połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana. Każdego roku ABB przeznacza na inwestycje w Polsce około 100 mln złotych. W Polsce znajduje się również jedno z siedmiu Korporacyjnych Centrów Badawczych ABB, tworzące technologie dla sektorów użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury.

Podczas ceremonii otwarcia nowego centrum GBS obecni byli minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl oraz zastępca ambasadora Szwecji w Polsce Ulrik Tidestroem. ABB reprezentowali członkowie zarządu Grupy Jean-Christophe Deslarzes i Bernhard Jucker oraz prezes zarządu ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.

W swoim przemówieniu minister Morawiecki powiedział, że nowa inwestycja ABB jest „dowodem na to, jak ważna jest Polska na mapie tego koncernu”. Dodał również, że na decyzję o inwestycji w Krakowie miał wpływ poziom wykształcenia i talent pracowników w Polsce.

– Zdolność, kreatywność i kompetencje polskich inżynierów oraz informatyków są znane i cenione na całym świecie – powiedział minister, przywołując system rekuperacji energii ABB, który został zainstalowany w metrze w Stambule, jako przykład istotnego wkładu polskiej organizacji ABB. System został opracowany przez naukowców z Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie we współpracy z inżynierami z Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie firma posiada swoje centrum produkcyjne i kompetencyjne w obszarze energoelektroniki. – Jednym z fundamentalnych celów naszej rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, żeby Polska stawała się europejskim i światowym hubem dla inwestorów, którzy mają ambicje i dokonania stawiające ich w pierwszym szeregu liderów nowej gospodarki – wyjaśnił minister Morawiecki.

Głównym celem organizacji GBS jest poprawa jakości i efektywności usług dostarczanych dla biznesów ABB, aby te mogły skupić się na innowacji i zwiększaniu wartości dla klientów, biorąc pod uwagę w szczególności technologie cyfrowe dla przemysłu. W marcu ABB wprowadziła na rynek wiodącą na rynku ofertę cyfrową – ABB AbilityTM, dzięki której klienci z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury mogą korzystać ze 180 cyfrowych rozwiązań i usług.

– Świetny rynek pracy, na którym znajdują się zarówno utalentowani absolwenci, jak i doświadczeni fachowcy, powoduje, że Kraków jest idealną lokalizacją dla nowego Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB. Jesteśmy dumni z różnorodności naszych kadr w Polsce i obecnie zatrudniamy tu ponad 4600 pracowników. Cieszymy się mogąc rozwijać naszą działalność w Krakowie – stwierdził Jean-Christophe Deslarzes, dyrektor ds. HR w Grupie ABB.

– Zasadniczym filarem naszej strategii Next Level jest uczynienie ABB firmą nieskomplikowaną, sprawniejszą i działającą bliżej swoich klientów – dodał Bernhard Jucker, prezydent ABB w regionie Europy. – Ta najnowocześniejsza jednostka, wspólnie z pozostałymi pięcioma ulokowanymi w różnych częściach świata, pomoże ABB zrealizować te strategiczne cele, wraz z rozwojem naszej cyfrowej oferty wspierającej rewolucję energetyczną i czwartą rewolucję przemysłową.

 

Z kolei Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB w Polsce, powiedział: – Dzisiejsza inauguracja wynika z dotychczasowej, silnej obecności ABB w Polsce i przełoży się na istotny wkład w gospodarkę lokalną. Nasi pracownicy w Krakowie odegrają kluczową rolę w realizacji strategii ABB Next Level i tworzeniu kolejnych innowacji z zakresu cyfryzacji przemysłu.

 

Centrum GBS, które po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej będzie zatrudniać 2000 osób, znajduje się w nowoczesnej lokalizacji w centrum Krakowa. Wybudowany przez firmę Skanska biurowiec „Axis” jest wyposażony w inteligentne rozwiązania z zakresu automatyki domowej i budynkowej ABB, obejmujące m.in. klimatyzację, wentylację, system oświetlenia i produkty niskiego napięcia. Biuro jest dźwiękoszczelne i zapewnia optymalny dostęp do światła dziennego, ograniczając korzystanie ze sztucznego oświetlenia. Budynek został zaprojektowany w sposób gwarantujący oszczędność energii na poziomie 25 proc. oraz mniejsze o 40 proc. zużycie wody.

Polska jest Krajem Partnerskim Hannover Messe 2017, największych targów przemysłowych na świecie. Podczas wydarzenia, ABB przedstawi swoje najnowsze technologie, łącznie z tymi, które powstały przy współpracy Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ