Partner serwisu
25 kwietnia 2017

EC Gorzów z Kluczem Sukcesu

Kategoria: XXIV Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

W tym roku Klucz Sukcesu redakcja magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa" przyznała PGE GiEK S.A. Oddział EC Gorzów za oddanie do użytku nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów.
 

EC Gorzów z Kluczem Sukcesu

Klucz Sukcesu z rąk Adama Grzeszczuka, prezesa firmy BMP, odebrał Mirosław Rawa, dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział EC Gorzów.

Laudację wygłosił prof. Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Szanowni Państwo

Elektrociepłownia Gorzów, obecnie należąca do struktur Polskiej Grupy Energetycznej (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna), jak zapewne znakomita część uczestników uroczystości pamięta, jest w polskiej energetyce pionierem w inwestowaniu w instalacje z turbinami gazowymi.

Pierwszy w Polsce blok energetyczny z turbiną gazową powstał właśnie w EC Gorzów, w styczniu roku 1999, a więc minęło już ponad 18 lat od tego ważnego wydarzenia. Przypomnijmy, że stanowiąca serce tamtej instalacji turbina gazowa GT8C powstała w Polsce, w zakładach w Elblągu, należących wówczas do firmy ABB. Ówczesna inwestycja została zakończona w roku 1999, ale po wielu latach prac nad jej przygotowaniem.

Brak doświadczeń w kraju z budową oraz eksploatacją instalacji z turbinami gazowymi stanowił istotne wyzwanie dla kadry inżynierskiej z Gorzowa. Tym bardziej trzeba docenić pomysł, że dostrzeżono i po mistrzowsku wykorzystano szczególne walory lokalizacji EC Gorzów.

Pierwszym istotnym atutem była tu możliwość skorzystania z lokalnych złóż gazu, który był zaazotowany w tak dużym stopniu, że nie nadawał się do rozprowadzenia w sieci dla standardowych odbiorców. EC Gorzów stała się więc atrakcyjnym partnerem dla gazowników, którzy dostrzegli możliwość rynkowego wykorzystania tego „trudnego” paliwa przez dużego odbiorcę. Konsekwencją tej specyficznej sytuacji był atrakcyjny, jak się wydaje dla obu stron kontrakt, w tym uzgodniona wówczas cena paliwa.

Drugim atutem okazała się możliwość wykorzystania części istniejącej wtedy infrastruktury jako komponentów bloku gazowo-parowego (przede wszystkim turbozespoły parowe), które – jak się okazało – bardzo dobrze pasowały do współpracy z zabudowanym na terenie obiektu kotłem odzysknicowym zasilanym ciepłem spalin odlotowych z turbiny GT8C. Zabudowywany układ z turbiną gazową oraz kotłem odzysknicowym umożliwił wyłączenie z eksploatacji kotłów węglowych starszej generacji.

Śladem pionierów w Gorzowa poszli inni. W naszym kraju pracuje dziś szereg instalacji kogeneracyjnych zasilanych gazem zaazotowanym. Może warto wspomnieć w tym miejscu o EC Zielona Góra, EC Arctic Paper w Kostrzyniu czy blokach gazowo-parowych należących do KGHM. Mamy również do czynienia z rozwojem kogeneracji opartej na wykorzystaniu gazu ziemnego, zarówno w ciepłownictwie jak i energetyce przemysłowej.

Dziś mamy okazję złożyć, na ręce Dyrektora Oddziału  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrociepłownia Gorzów gratulacje związane z nowym sukcesem. 2 lutego 2017 r. zakończyła się oficjalnie realizacja kolejnej inwestycji w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów. Jest to kogeneracyjny blok gazowo-parowy. Paliwem jest, podobnie jak uprzednio, gaz zaazotowany z lokalnych złóż. Jego moc po stronie elektrycznej jest tym razem większa, to 138 MW. Instalacja umożliwia także zasilanie odbiorów ciepłowniczych z maksymalną mocą 104 MW.

Inwestycję zrealizowano w formule „pod klucz” siłami konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery AB. Gorzowski projekt, obok nowych bloków energetycznych w Opolu i Turowie, stanowi jedną z trzech strategicznych inwestycji w obszarze energetyki konwencjonalnej realizowanych przez PGE – Polską Grupę Energetyczną.

Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego oraz świadczenie wieloletniej umowy serwisowej turbozespołów gazowych podpisano w październiku 2013 roku. Jego wartość opiewała na kwotę 562 mln zł netto. Za całość usługi odpowiedzialna jest firma Siemens. W trakcie budowy współpracowała ona z ponad sześćdziesięcioma podwykonawcami krajowymi, w tym lokalnymi. W kulminacyjnym okresie przy realizacji inwestycji pracowało ponad 500 osób.

Zakresem kontraktu objęto zaprojektowanie, dostawę, roboty budowlane, montaż, rozruch, uzyskanie pozwolenia na budowę, przekazanie do eksploatacji, szkolenia personelu, zapewnienie serwisu gwarancyjnego oraz wspomnianej, wieloletniej usługi serwisowej.

W skład instalacji wchodzą dwie turbiny gazowe SGT 800 oraz turbina parowa SST 400.

Blok będzie spełniać wymogi emisyjne wynikające z konkluzji BAT.

W tym miejscu należy wspomnieć, że inwestycja została nagrodzona w konkursie „Buduj Bezpiecznie” organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze. Pod uwagę w trakcie oceny wzięto jako szczególnie istotne: opracowanie i realizację planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia, zagospodarowanie placu budowy, a także przestrzeganie przepisów i zasad BHP na budowie. Należy uznać to za wielką zasługę osób pracujących przy projekcie. W tym miejscu należy złożyć gratulacje nie tylko Inwestorowi, Generalnemu Wykonawcy, ale także wszystkim podwykonawcom, którzy na wynik konkursu zapracowali.

Profesjonalne zarządzanie projektem stanowiło istotny przyczynek do sukcesu, który dzisiaj jest świętowany w gronie uczestników Wiosennego Spotkania Ciepłowników.

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ