Bełchatów 2011 - opinie ekspertów - prof. Waldemar Kamrat. Elektrownie niczym stare wino
Strategia rozwoju gospodarki energetycznej w Polsce powinna być analizowana z punktu widzenia gospodarki światowej. Musimy wziąć pod uwagę, że Europa niczego nie osiągnie bez aktywnego udziału takich państw, jak: USA, Chiny, Indie, Rosja, Brazylia, Meksyk. Nawet jeśliby Europa zrealizowała to, co zapisała w “Mapie Drogowej 2050”, osiągnie oszczędności emisji niewarte ogromnych wydatków, jakie będzie musiała ponieść. Jeśli chodzi o implikacje krajowe… Sympozjum odbyło się w dniach 6-8 września w Bełchatowie.
Elektrownie niczym stare wino
prof. Waldemar Kamrat, Politechnika Gdańska
– Wiek naszych mocy wytwórczych można jedynie porównać do wieku dobrego wina. Musimy więc budować nowe źródła – prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej. |
Wiek naszych mocy wytwórczych można jedynie porównać do wieku dobrego wina. Musimy więc budować nowe źródła. I tu powstaje kwestia, w co mamy inwestować. Wydaje się, że nie mamy wielkiego wyboru. Jeśli chodzi o paliwa stałe sądzę, że udział węgla brunatnego będzie oscylował wokół 60 mln ton, podobnie węgiel kamienny. Zgadzam się z opinią, że CCS, czyli wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, prowadzi donikąd. Pieniądze zostaną wydane, a sprawność elektrowni obniżymy w ten sposób o co najmniej 10 procent… Będziemy musieli wybudować więcej źródeł energii… A więc nie ma sensu wydawanie pieniędzy na CCS.
Jeśli chodzi o strukturę wytwórczą, to sądzę, że polski system elektroenergetyczny powinien kształtować się następująco: paliwa stałe to mniej więcej 25-30 tys. MW, elektrownie opalane gazem to ok. 5 tys. MW. Co do energetyki jądrowej … Niemcy wycofują się, ale sądzę, że jest to wybór taktyczny. Uważam, że jednak będzie renesans energetyki jądrowej. Podobnie źródła odnawialne szacuję na ok. 10 tys. MW.
Tradycyjna struktura energetyki powinna i będzie ulegać zmianie. Nie ma i nie będzie w najbliższych dziesięcioleciach jedynej, słusznej technologii wytwarzania energii. Moim zdaniem powoli będzie następować integracja, konwergencja sektora elektroenergetycznego, gazowego i ciepłowniczego, przy czym szansą rozwoju ciepłownictwa jest kogeneracja gazowa.
Oprac. Barbara Cieszewska