Wzmocnienie polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego
Sekretarz energii USA Rick Perry i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podpisali w dniu 8 listopada 2018 r. w Warszawie Wspólną Deklarację Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Pozwoli to zmniejszyć zależność energetyczną naszego kraju od Rosji na rzecz budowy nowego zdywersyfikowanego portfela dostaw gazu ziemnego w oparciu m.in. o dostawy z kierunku amerykańskiego.– Współpraca z USA w zakresie polityki energetycznej ma dla nas strategiczne znaczenie – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.
Deklaracja stanowi rozwinięcie koncepcji podjętej podczas wcześniejszych rozmów m.in. prezydentów Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym w polityce energetycznej. Dotyczą one, energetyki jądrowej, bezpieczeństwa dostaw gazu oraz cyberbezpieczeństwa.
– Wizyta w Polsce Sekretarza Ricka Perry otwiera w praktyce nowy rozdział w naszych relacjach i stanowi doskonałą okazję do wypełnienia konkretną treścią idei strategicznego dialogu energetycznego USA i Polski – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Rano w siedzibie PGNiG, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, podpisano kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA. PGNiG od amerykańskich spółek zakupi rocznie 2 miliony ton skroplonego gazu ziemnego. Ładunki będą odbierane przez 24 lata - z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży.
– Umowa ta stanowi kolejny wkład do budowy fundamentu polskiej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obowiązujących umów. Dalsze pogłębianie współpracy polsko-amerykańskiej będzie przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu ziemnego. Nasze plany ułatwia Terminal LNG w Świnoujściu – wyjaśnił Tchórzewski
Następnie w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie szefowie resortów energii Polski i USA wspólnie dokonali podsumowania ważnego ćwiczenia, mającego na celu wzmocnienie odporności polskiego sektora energetycznego na ewentualne ataki w cyberprzestrzeni. Najważniejszym celem cybersymulacji było ulepszenie komunikacji i współpracy między organizacjami i instytucjami, co ma kluczowe znaczenie w wypadku wystąpienia realnych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej naszego kraju. Polscy eksperci przeszli takie szkolenie jako pierwsi w Europie.
– W tym miejscu pragnę jeszcze raz podziękować Panu Sekretarzowi za udzielone Polsce ze strony USA wsparcie i wiedzę ekspercką – podkreślił minister Tchórzewski.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozmawiał z sekretarzem Rickiem Perrym o możliwościach współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie rozwoju polskiego projektu jądrowego. Zgodnie z założeniami strategicznymi Ministerstwa Energii ma on stanowić nowy istotny komponent przyszłego polskiego miksu energetycznego.
W piątek 9 listopada br. Sekretarz Energii USA Rick Perry wspólnie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim odwiedzi Terminal LNG w Świnoujściu.
Komentarze