Wspólne ustalenia wiceministrów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii o kierunkach wzmacniania niezależności energetycznej regionu
Wiceministrowie klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński i Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przeprowadzili rozmowy z wiceministrami państw bałtyckich oraz członkami unijnej dyrekcji generalnej ds. energii dot. bezpieczeństwa energetycznego regionu. W dyskusji udział wzięli również przedstawiciele operatorów systemów przesyłowych z Polski oraz państw bałtyckich. Wydarzenie odbyło się 9 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Jak zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, spotkanie w formacie wiceministrów odpowiedzialnych za energetykę, a tym samym za sprawny przebieg synchronizacji sieci elektroenergetycznej, to ważny impuls dla obecnych na spotkaniu operatorów systemów przesyłowych.
Jestem przekonany, że przy wsparciu Komisji Europejskiej proces synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną przebiegnie sprawnie i na czas – powiedział.
Główny temat spotkania stanowiła kwestia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w regionie, w tym w szczególności poprzez synchronizację systemów energetycznych krajów bałtyckich.
Kluczowy aspekt synchronizacji systemów elektroenergetycznych stanowi zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w regionie. Należy przy tym podkreślić, że nie jest to projekt komercyjny, lecz złożona inwestycja, mająca znaczące przełożenie na bezpieczeństwo energetyczne regionu. W związku z agresją Rosji na Ukrainę jego znaczenie istotnie wzrosło – podkreśliła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Podczas spotkania przypomniano, że synchronizacja państw bałtyckich jest kluczowym i strategicznym projektem, co zostało podkreślone w politycznej mapie drogowej dotyczącej wdrożenia synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną siecią europejską przez Polskę, podpisanej przez państwa bałtyckie, Polskę i Komisję Europejską w 2019 r. w Brukseli.
Komentarze