Sposób na przetrwanie
oszczędzać — oszczędzić
1. «wydawać mało pieniędzy, żeby móc część odłożyć na jakiś cel»
2. «nie wykorzystywać czegoś od razu, zachowując część na później»
3. «starać się zużyć czegoś jak najmniej»
4. «chronić kogoś przed przykrościami lub nie eksploatować czegoś nadmiernie»
5. «darowywać komuś życie»
Słownik języka polskiego PWN
Słowo „oszczędzanie” nabrało nowego znaczenia we współczesnym świecie. Obecnie człowiek na każdym kroku uczulany jest na to, jak ważne są oszczędności. Musimy oszczędzać, by zapewnić sobie godną starość – nie możemy w tym temacie polegać jedynie na ZUS-ie – ostrzegają specjaliści. Oszczędzania wody i energii uczą się już dzieci od najmłodszych lat. Gospodarka odpadowa również wiąże się z oszczędnością – choćby przestrzeni pod składowanie.
Współczesne pokolenie nastawione jest na oszczędności. Istotne okazują się one też dla przemysłu, który by być opłacalnym, rentownym, nie może odpuścić sobie korzystania z możliwości oszczędzania. A na czym przemysł zaoszczędzić może najwięcej? Na energii, bo to właśnie koszty związane z jej zużyciem mają podstawowe znacznie dla konkurencyjności energochłonnych branż.
Wieści płynące z rynku nie są zbyt optymistyczne: „rosnące średnio o 3,5% rocznie ceny energii elektrycznej dla przemysłu już dziś w UE są dwa razy wyższe niż w USA i Rosji oraz o 20% wyższe niż w Chinach. Jeśli tych proporcji nie uda się szybko zmienić, to światowy wzrost gospodarczy będzie wynikiem działalności gospodarczej na innych kontynentach, a Europa stanie się gospodarczą prowincją, czy nawet pustynią” – zauważa Henryk Kaliś (s. 8). Adam Witek, prezes „Energetyki” Sp. z o.o., Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A., podkreśla: „Są różne programy pomocowe dla gmin, dla prosumentów, ale w całym tym rozdaniu zapomina się o takich przedsiębiorstwach jak my” (wywiad na s. 16).
Jak przetrwać na niełatwym rynku mają „pożeracze energii”? Gdzie szukać pomocnej ręki, gdy nie możemy liczyć na spadek cen? Na pewno warto postawić na rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną i poznać możliwości, jakie daje rynek – m.in. zapoznać się z zakupem energii na giełdzie, grupowymi zakupami, białymi certyfikatami czy usługami redukcji mocy – by stwierdzić, które z nich są dla danej działalności najistotniejsze. Być może rozwiązaniem jest też wybudowanie własnego źródła energii, postawienie na OZE?
Na te pytania odpowiedzi znaleźć można zarówno w aktualnym numerze „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”, jak i podczas XIII Konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle (dawniej: Odbiorcy na Rynku Energii), która odbędzie się 12-13 marca 2015 r. w Czeladzi. Warto się z nimi zapoznać już teraz, bo jak głosił Seneka: „Za późno na oszczędzanie, kiedy widać dno”.
|