Interesują ich czyste technologie energetyczne
Koło Naukowe „Czyste Technologie Energetyczne” to organizacja studencka z blisko 20-letnią tradycją, działająca przy Instytucie Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Wydziale Inżynierii Środowska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Opiekunami koła są prof. dr hab. inż. czł. koresp. PAN m. dhc Tadeusz Chmielniak oraz dr inż. Jarosław Dziuba. Koło zrzesza miłośników szeroko pojętej energetyki od konwencjonalnej przez OŹE aż po energetykę jądrową. Członkowie dzięki pracy w Kole mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerzać wiedzę zdobytą na zajęciach dydaktycznych.
Działalność Koła:
- Wyjazdy edukacyjne na obiekty techniczne w Polsce i zagranicą, pozwalające na zetknięcie się z praktyczną stroną zdobywanej wiedzy.
- Organizacja Sympozjów lokalnych, gdzie studenci mogą wymieniać się swoimi zainteresowaniami w energetyce jak również trenować umiejętności oratorskie.
- Organizacja cykliczna Sympozjum Naukowego „Nowe Horyzonty Energetyki”. Co roku goszcząc Kadrę naukową, studentów z Politechniki Śląskiej jak i z zaprzyjaźnionych Kół Naukowych uczelni technicznych z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Białegostoku oraz przedstawicieli przemysłu energetycznego.
- Udział w panelach dyskusyjnych, różnego rodzaju warsztatach, targach, konferencjach i kongresach.
- Współpraca z firmami branży energetycznej m.in. Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., Ecol Sp. z o. o., EDF Polska S.A., Energoprojekt-Katowice S.A., Amec Foster Wheeler Energia Polska Sp. z o.o.
- Udział w projektach dla firm branży energetycznej: -zagospodarowanie nadmiaru ciepła wyprodukowanego w elektrociepłowni w okresie kwiecień – wrzesień, - wyzwania technologiczne przy przejściu z mieszanki węglowo-biomasowej na współspalanie węgla i RDF’u dla jednostki z kotłem CFB
- Projekty własne m.in. budowa drukarki 3D
Źródło i fot.: Koło Naukowe Czyste Technologie Energetyczne