Partner serwisu
25 maja 2015

10 gmin nie zakaże używania węgla, ale będzie uczyć jak ogrzewać ekologicznie i tanio

Kategoria: Aktualności

Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa – to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla. Już 10 gmin przystąpiło do kampanii „EKOLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”, której celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania. Zgłoszenia gmin są przyjmowane do końca czerwca.

10 gmin nie zakaże używania węgla, ale będzie uczyć jak ogrzewać ekologicznie i tanio

Z każdym rokiem coraz częściej pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla i śmieci w starych, nieefektywnych piecach. Niska emisja ma ogromny wpływ na zdrowie – zwiększa m.in. ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Chcąc walczyć z tym problemem Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe działająca przy Polskiej Izbie Ekologii opracowała kampanię „EkoLogiczna Gmina. Ogrzewamy z Głową”.  

Warunkiem otrzymania certyfikatu EkoLogicznej Gminy jest wykazanie szeregu działań ekologicznych i edukujących w gminie. Laureaci otrzymują szereg materiałów promocyjnych i edukacyjnych (w tym 12-stronnicową gazetę na temat ekologicznych źródeł ogrzewania) do wykorzystania w działaniach promujących czyste ogrzewanie.

- Sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia – węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie zdrowy rozsądek i ekologia – dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problem niskiej emisji może uporać się za to wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się 10 miast bardzo nas cieszy – mówi Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe.

Zgłoszenia gmin są przyjmowane do 10 czerwca br. za pomocą formularza na stronie internetowej http://ogrzewamyzglowa.pl/

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut chemicznej Przeróbki Węgla.  

Źródło: Imago Public Relations

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ