Partner serwisu
16 maja 2017

O wyzwaniach energetyki w Polsce i Europie

Kategoria: Aktualności

Jak efektywnie gospodarować energią w Polsce i Europie, uwzględniając dylematy polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego – o tym między innymi rozmawiać będą uczestnicy IX. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Europejski Instytut Miedzi udostępni z tej okazji raport poświęcony stanowi i potrzebom rozwojowym sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce. Będzie on elementem wystawy Instytutu prezentującej innowacyjne zastosowania miedzi w przemyśle.

O wyzwaniach energetyki w Polsce i Europie

Jednym z najważniejszych obecnie wyzwań stojących przed państwami Unii Europejskiej jest przestawianie gospodarki energetycznej na tory niskoemisyjne – produkowanie i optymalne przesyłanie energii elektrycznej przy możliwie niskiej emisji gazów cieplarnianych. Wiąże się to nie tylko z dyskusją nad zmianami struktury wytwarzania i zwiększania mocy w elektrowniach, ale także z wdrażaniem działań mających na celu zmniejszanie strat energii oraz rozwiązań typu Smart Grid.

Energetyka jednym z filarów EEC

Tematyce energetyki opartej na węglu, zagadnieniom miksu energetycznego, odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwa energetycznego poświęcony był trzeci dzień IX. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W piątek 12 maja jego uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, jak w praktyce wygląda efektywność energetyczna oraz jej potencjał w gospodarkach krajów europejskich i jakie są energooszczędne technologie, które wspomagają racjonalne zarządzanie zużyciem energii. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii Ministerstwa Energii, Marek Szałas, dyrektor rejestru świadectw pochodzenia Towarowej Giełdy Energii SA, a także przedstawiciele firm czy władz Słupska.

Polską energetykę wciąż charakteryzuje wysoka emisyjność dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii – według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii w 2011 roku była ona ponaddwukrotnie wyższa od średniej unijnej (780 g CO2/kWh w Polsce przy 352 g CO2/kWh w państwach UE). To efekt bazowania w produkcji przede wszystkim na węglu, ale także małej efektywności i sprawności przestarzałych bloków energetycznych. Nie od dziś wiadomo, że czeka nas spora wymiana infrastruktury produkcyjnej w energetyce zawodowej - zakłada się, że do 2030 roku obejmie ona blisko połowę obecnej infrastruktury. Niemal jedna czwarta mocy wytwórczej w naszym kraju pochodzi bowiem z elektrowni starszych niż 40 lat, natomiast aż 60 proc. bloków ma więcej niż 30 lat.

– Kierunek rozwoju polskich sieci elektroenergetycznych musi uwzględniać liczne przesłanki w obszarze przesyłania energii, jak i jej dystrybucji do odbiorcy końcowego. W obu istotną rolę odgrywają prace nad efektywnymi technologiami typu Smart Grids, które wspierać będą sterowanie i zarządzanie siecią – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Instytut jest jednym z partnerów europejskiego projektu RIGRID.pl, czyli budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich. Równolegle jednak konieczne jest wprowadzanie rozwiązań mających na celu ograniczanie strat energii.

Większe bezpieczeństwo, mniejsze koszty eksploatacji sieci

Te wyzwania można skuteczniej realizować m.in. poprzez szersze zastosowanie miedzi w takich elementach sieci elektroenergetycznych jak np. linie kablowe czy transformatory. Jak pokazują badania, jednostkowe koszty przesyłania energii linią na napięcie 220 kV z przewodami miedzianymi (w przypadku linii zaprojektowanej na temperaturę +80⁰C) są niższe o około 10 – 16 proc. niż w przypadku linii z przewodami stalowo-aluminiowymi. Natomiast przy wykorzystaniu pełnej obciążalności linii z przewodami miedzianymi (temperatura +150⁰C) te koszty są już prawie dwukrotnie niższe niż przy obciążalności wyznaczonej dla temperatury +80⁰C. A częstsze stosowanie miedzi w transformatorach dystrybucyjnych średniego i niskiego napięcia pozwoli na ograniczanie strat obciążeniowych i zwiększenie ich efektywności energetycznej.

– Badania te prezentuje obszerny raport, który na naszą prośbę przygotowali naukowcy z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki AGH. Analizują oni stan polskich sieci elektroenergetycznych i ich potrzeby rozwojowe pod kątem wdrażania w Polsce procesu transformacji niskoemisyjnej. To źródło obszernej i aktualnej wiedzy, kluczowej do podejmowania decyzji odnośnie polskiej energetyki. Dlatego postanowiliśmy udostępnić ten raport za darmo wszystkim uczestnikom tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego – podkreśla Michał Ramczykowski.

Raport jest jednym z elementów wystawy prezentującej współczesne zastosowania miedzi i innowacyjne technologie oparte na miedzi lub jej stopach, prezentowanej w holu głównym katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

 

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ