Partner serwisu

Buzek: Nie walczmy z energetyką węglową

Kategoria: Aktualności

Podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek apelował o rozsądną politykę dotyczącą energetyki. Wskazywał, że zamiast walczyć z energetyką węglową, należy skupić się na wdrażaniu czystych technologii przetwarzania węgla. Dla Polski rezygnacja z tego źródła energii oznaczałaby utratę niezależności oraz spadek konkurencyjności rodzimej gospodarki.

Jerzy Buzek podkreślał, że należy wyraźnie oddzielić cele polityki klimatycznej od sposobów jej osiągnięcia: – Celem polityki klimatycznej jest walka z emisjami gazów cieplarnianych, a nie z wykorzystaniem węgla. Zabiegając o czyste powietrze, nie możemy uderzać w konkurencyjność gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne Unii. To tak, jakby leczyć płuca, uszkadzając sobie jednocześnie cały krwiobieg .
 
– Każdy kraj ma prawo decydować, na jakim surowcu oprze swoją energetykę. Dzięki zasobom węgla Polska ma najniższy w Unii Europejskiej poziom zależności od importu energii, 2-krotnie niższy od średniej unijnej. Który kraj nie wykorzystałby takiej szansy? – pytał Jerzy Buzek.
 
– Nie ma sprzeczności między ochroną środowiska a energetyką węglową, pod warunkiem stosowania najbardziej efektywnych czystych technologii przetwarzania węgla. Badania nad ich rozwojem finansowane będą m.in. z programu „Horyzont 2020”. Ważne jest, aby innowacyjne technologie węglowe wdrażała nie tylko Unia, która odpowiada jedynie za 11% emisji gazów cieplarnianych. Naszych nowych technologii potrzebują przede wszystkim państwa takie, jak Chiny czy Indie – za ich sprawą do 2020 roku węgiel stanie się głównym paliwem w energetyce.  Opracowanie takich technologii i przekazanie ich w świat, to być może nasze największe cywilizacyjne wyzwanie na najbliższą przyszłość – ocenił Jerzy Buzek.
 
Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim została zorganizowana przez Europejskie Forum Energetyczne, którego wiceprzewodniczącym jest Jerzy Buzek. W dyskusji wziął udział m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
 
Tomasz Olejarnik
fot.: www.buzek.pl
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ