Partner serwisu
17 kwietnia 2019

Dwa przewierty HDD na Żeraniu zakończone

Kategoria: Aktualności

W ramach inwestycji polegającej na dostarczeniu gazu do budowanego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań, GAZ-SYSTEM wykonał dwa przewierty HDD. Pierwszy, o długości 676 metrów, pod tzw. martwą odnogą Kanału Żerańskiego, natomiast drugi, o długości 798 metrów, w okolicy ulicy Białołęckiej. Nowoczesne technologie pozwalają zminimalizować negatywny wpływ prowadzonego przedsięwzięcia na środowisko naturalne i zachować bez szkody istniejącą infrastrukturę miejską.

Dwa przewierty HDD na Żeraniu zakończone

Gazociąg DN500 relacji tłocznia Rembelszczyzna – EC Żerań będzie miał około 10 km długości. Obecnie trwają prace związane głównie z wykonywaniem jednego z trzech pozostałych przekroczeń mikrotunelowych oraz układką w wykopie otwartym ostatnich 2 kilometrów gazociągu. W ramach prowadzonej inwestycji GAZ-SYSTEM zaplanował aż 9 przekroczeń bezwykopowych - 6 mikrotunelingów, 1 przecisk oraz 2 przewierty HDD. Zostaną one zastosowane na około 30% całej długości gazociągu. Wynika to m.in. z troski o komfort mieszkańców osiedli znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonego przedsięwzięcia oraz dbałości o środowisko naturalne.

Obecnie Elektrociepłownia Żerań może potencjalnie ogrzać około 43 proc. budynków w Warszawie i zaświecić ok. 6 mln żarówek o mocy 60 W. Szacuje się, że po oddaniu bloku gazowo-parowego produkcja energii elektrycznej zwiększy się o około 55%. Budowany blok parowo-gazowy w elektrociepłowni, wraz z inwestycją realizowaną przez GAZ-SYSTEM, znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa mieszkańców aglomeracji warszawskiej w zakresie dostaw ciepła i prądu. Zauważalny będzie również spadek emisji szkodliwych gazów i pyłów, w szczególności dwutlenku siarki i tlenków azotu. Nowy blok gazowo-parowy będzie również emitował o ok. 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów, co powinno przełożyć się na zauważalną poprawę jakości powietrza w stolicy.


Rodzaje przejść podziemnych dla gazociągu:

HDD - wiercenie i poszerzanie otworu oraz instalacja w nim przygotowanego odcinka
rurociągu,
Mikrotuneling - drążenie otworu przy pomocy tarczy skrawającej z jednoczesnym
przeciskaniem rur na odcinku od komory startowej do komory odbiorczej,
Direct Pipe - drążenie otworu przy pomocy tarczy skrawającej z jednoczesnym
przeciskaniem rur oraz możliwością sterowania kierunkiem wiercenia,
Przecisk - wprowadzenie w grunt – przy użyciu zespołu urządzeń – rur na odcinku od
komory startowej do komory odbiorczej.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ