Swoboda działalności a OZE
Projekt ustawy o OZE nadaje możliwość wytwarzania energii z mikroinstalacji bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej i przewiduje jednocześnie możliwość wybudowania mikroinstalacji także przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
Brak prowadzenia działalności gospodarczej nie wyklucza uzyskiwania przychodów z tytułu wytwarzanej nadwyżkowo, w stosunku do swoich potrzeb i wprowadzanej do sieci, energii elektrycznej. Projektodawca ustawy nie precyzuje przy tym, co oznaczają potrzeby własne. Czy są to sensu stricto potrzeby energetyczne samego wytwórcy, czy całego gospodarstwa domowego, w tym np. małżonka prowadzącego działalność gospodarczą inną niż z zakresu OZE? Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz energii elektrycznej z biogazu rolniczego w instalacjach OZE innych niż mikroinstalacja, mała instalacja i instalacja biogazu rolniczego wymaga uzyskania koncesji URE. Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji będzie możliwe po zgłoszeniu tego faktu OSD. Działalność gospodarcza związana z wytwarzaniem energii elektrycznej w małej instalacji będzie możliwa po uzyskaniu stosownego wpisu Prezesa ARR w przypadku biogazowni rolniczych oraz wpisu Prezesa URE w pozostałych małych instalacji.
W mojej opinii należy zweryfikować i zmienić zapisy projektu ustawy, która ogranicza możliwość wybudowania mikroinstalacji biogazowni rolniczej przez osobę fizyczną nie wpisaną do rejestru producentów, o którym mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wydaje się, że taki zapis jest ograniczeniem swobody działalności gospodarczej i równoważne byłoby np. ograniczenie wybudowania przez rolnika mikrowiatraka lub ograniczenie go w prowadzeniu innej niż rolniczej działalności gospodarczej.
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa”