O OZE na pograniczu polsko-czeskim
– To w naszym mieście siedzibę mają spółki giełdowe znane na całym świecie z proekologicznych rozwiązań technologicznych, a także dwaj wiodący krajowi producenci z branży techniki solarnej, których produkcja stanowi 40% krajowej produkcji kolektorów słonecznych. To tutaj Raciborska Spółdzielnia Mieszkaniowa jako pierwsza w Polsce instaluje w swoich blokach mieszkalnych systemy solarne wraz z wysokotemperaturowymi pompami ciepła – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.
W zeszłym roku miasto Racibórz było organizatorem międzynarodowej konferencji „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza”. W tym roku, w czerwcu, będzie gospodarzem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej. Skąd pomysł, by właśnie w Raciborzu organizować imprezy promujące OZE?
Organizowana w 2013 roku w Raciborzu międzynarodowa konferencja Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza odbiła się szerokim echem w środowisku branżowym. Konferencja zyskała patronat honorowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach. W tym samym roku powstała także zainicjowana przez środowisko naukowe we współpracy z przedsiębiorcami i samorządem Platforma Innowacji Energooszędnych. W 2014, 13-14 czerwca, w ramach projektu „Energooszczędne polsko-czeskie pogranicze – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej” postanowiliśmy zorganizować Międzynarodowe Targi Odnawialnych Źródeł Energii.
Skąd pomysł, by imprezy promujące odnawialne źródła energii odbywały się właśnie w Raciborzu?
To w naszym mieście siedzibę mają spółki giełdowe znane na całym świecie z proekologicznych rozwiązań technologicznych, a także dwaj wiodący krajowi producenci z branży techniki solarnej, których produkcja stanowi 40 % krajowej produkcji kolektorów słonecznych. To tutaj Raciborska Spółdzielnia Mieszkaniowa jako pierwsza w Polsce instaluje w swoich blokach mieszkalnych systemy solarne wraz z wysokotemperaturowymi pompami ciepła. Dlatego myślę, że nasze miasto jest idealnym miejscem do promocji OZE. Chcemy też w ten sposób wspierać raciborskie zakłady pracy z branży energetyki odnawialnej. Jest to w interesie całego miasta. Firmy płacą podatki, tworzą miejsca pracy, pracownicy wydają pieniądze, korzystając z różnych dóbr i usług.
Czego spodziewać możemy się po tegorocznych targach?
Podczas targów prezentować się będą m.in. przedsiębiorcy z Polski i Czech produkujący materiały lub urządzenia wpływające na pozyskanie energii z alternatywnych źródeł lub zmniejszenie jej zużycia. Odbiorcami przedsięwzięcia są wszyscy zainteresowali. Liczymy przede wszystkim na mieszkańców Euroregionu Silesia, ale również na przedstawicieli dalszych okolic zarówno Polski, jak i Czech. Będą to dwudniowe polsko-czeskie targi, których przesłaniem będzie propagowanie odnawialnych źródeł energii oraz technologii o charakterze energooszczędnym z m.in. takich branż jak przemysł, budownictwo, energetyka, wymiana myśli technicznej, promocja instytucji wspierających finansowo działania proekologiczne w ramach inwestycji oraz edukacja proekologiczna.
Jednym z elementów targów będą również prezentacje przygotowywane przez 10 ekspertów ukierunkowane na wykazanie korzyści wynikających z wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz stosowania materiałów wpływających na mniejsze jej zużycie.
Co wynika z faktu, że towarzyszyć im będzie VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy?
VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, które będzie towarzyszyć targom, cykliczne odbywa się w największych miastach Polski. Skumulowanie wydarzeń o podobnej treści w jednym terminie wzbogaci formułę targów oraz przyciągnie szerszą grupę zainteresowanych osób.
W jaki sposób samorząd przyczynia się do promocji ekologicznych rozwiązań energetycznychwśród mieszkańców?
Organizowane w Raciborzu przedsięwzięcieto przykład naszego działania, którego celem jest promocja ekologicznych rozwiązań, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. Odnawialne źródła energii bardzo wymiernie przyczyniają się do podniesienia komfortu życia poprzez np. obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną oraz mają wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.
Miasto Racibórz posiadające certyfikat ISO 14001 od wielu lat znane jest z nowatorskich rozwiązań stosowanych w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności: gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej, ochrony przyrody oraz promocji proekologicznych przedsięwzięć w mieście.
Racibórz jest miastem wiodącym w Polsce w zakresie promocji i stosowania systemów energetyki odnawialnej, w którym energię z odnawialnych źródeł czerpie i wykorzystuje się na coraz szerszą skalę. Wspominałem już o inwestycji w kolektory poczynionej przez Raciborską Spółdzielnię Mieszkaniową. Przykładem jest też miejski aquapark H2Ostróg, który ma zostać oddany do użytku 1 maja tego roku. Obiekt został wyposażony w instalację solarną do podgrzewania wody użytkowej i przez większą część roku do tego celu wykorzystywana będzie energia słoneczna. Inwestujemy w OZE z głową. Nie stawiamy kolektorów na szkołach czy przedszkolach, bo to nie miałoby sensu. Obiekty te w czasie, gdy przede wszystkim można wykorzystać energię słoneczną, są zamknięte. Kolektory są montowane tam, gdzie jest duży odbiór wody użytkowej, gdzie działają łaźnie, gdzie jest podgrzewanie wody w basenie – w tych obiektach w okresie letnim, wiosennym i jesiennym ten system wspomagania jest istotny.
Wspomniał pan, że Racibórz od wielu lat wprowadza różnego rodzaju rozwiązania w zakresie ochrony środowiska. Swego czasu mowa była o budowie „spalarni odpadów” w Raciborzu.Czy projekt ten jest wciąż aktualny?
Był taki pomysł, ale jego realizacja nie jest obecnie realna z kilku powodów. Po pierwsze informacja o budowie spalarni odpadów w naszym mieście spotkała się z protestem mieszkańców, nie ma akceptacji społecznej na tego typu inwestycję. Po drugie, jako miasto czy nawet powiat produkujemy zbyt małą ilość odpadów, które można byłoby w tego typu obiekcie utylizować.
Gmina może być znaczącym graczem na rynku energii? Co miasto Racibórz robi, by czerpać korzyści z tego faktu? Czy Racibórz jest aktywnym odbiorcą energii?
Staramy się korzystać z tego faktu, że jako gmina jesteśmy znaczącym odbiorcą energii elektrycznej. W tej chwili prowadzimy rozmowy z naszymi opolskimi sąsiadami, z gminą Głubczyce, by razem z nimi przystąpić do grupowego zakupu energii.
Rozmawiała Joanna Jaśkowska