Rosyjska agresja na Ukrainę, a bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – podcast
W podcaście Instytutu Polityki Energetycznej Energia IPE Polityka - Gospodarka - Klimat, dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza mówi o tym jaki jest stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i Unii Europejskiej.
W czwartek (24 lutego 2022 r.), we wczesnych godzinach rannych rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. To kolejna odsłona, wojny trwającej de facto od ośmiu lat.
Wojna a surowce energetyczne
Konflikt ukraińsko-rosyjski oprócz działań typowo wojskowych, tlących się cały czas, a także oprócz ataków cybernetycznych czy wojny propagandowej, ma też wymiar gospodarczy, a konkretnie dotyczy surowców energetycznych.
Ukraina jest niezwykle ważnym państwem z punktu widzenia surowców. Posiada ogromne złoża gazu, w tym gazu łupkowego, złoża ropy naftowej, węgla czy uranu. Posiada tez rozwiniętą infrastrukturę gazociągów i ropociągów, a także podziemne zbiorniki gazu. Przez wiele lat przez jej teren transportowany był gaz do Europy Zachodniej. Nasz wschodni sąsiad miał odrywać ważną rolę w strategii wodorowej Unii Europejskiej.
Co się stanie gdy zabraknie gazu i ropy naftowej z Rosji?
Prof. Mariusz Ruszel odpowiada też na pytanie, co może stać się w Polsce, a szerzej Europie gdyby nagle zabrakło gazu i ropy naftowej z Rosji. Czy kraje Unii Europejskiej mają alternatywne źródła dostaw? Jakie będą koszty takich ewentualnych dostaw. Jak w tej chwili wygląda pokrycie zapotrzebowania.
Cały czas rośnie zapotrzebowanie na paliwo gazowe w Chinach. Czy poziom światowego wydobycia gazu sprosta potrzebom Państwa Środka. Jak wreszcie sprawdza się w kontekście ostatnich wydarzeń strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski?
Komentarze