Partner serwisu

Instalacje pilotowe CCS w Grupie TAURON

Kategoria: Ochrona środowiska

Znaczącą wysokość redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie można osiągnąć dzięki czystym technologiom węglowym. Aktualnie najczęściej rozpatrywaną jest technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla – CCS, choć nie jest ona jeszcze nigdzie stosowana w energetyce na skalę przemysłową.

Instalacje pilotowe CCS w Grupie TAURON

Ograniczenie poziomu emisji gazów cieplarnianych jest jednym z celów strategicznych Grupy TAURON. Obecnie ponad 90 proc. energii wytwarzanej przez Grupę TAURON pochodzi z węgla kamiennego. Mimo dywersyfikacji portfela wytwórczego, paliwo to jeszcze przez wiele lat będzie stanowiło podstawę produkcji energii, dlatego musimy rozwijać czyste technologie węglowe. Z jednej strony stawiamy na wysokosprawne i ekologiczne jednostki węglowe, z drugiej zaś inwestujemy w badania nad wychwytywaniem dwutlenku węgla.

Mimo zmieniających się warunków finansowania technologii CCS i toczącej się dyskusji na temat jej efektywności, jesteśmy przekonani, że zdobyte w tym zakresie kompetencje przyczynią się do osiągnięcia celów niskoemisyjnych. Dlatego już dziś Grupa TAURON buduje związane z tym know how. Ponieważ technologia ta nie była stosowana do tej pory nigdzie na skalę przemysłową, badania nad nią są jedyną drogą sprawdzenia jej i dopracowania szczegółów – minimalizując m.in. jej wpływ na obniżenie efektywności bloków węglowych.
 

fot. BMP'

 

Cały materiał znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 8/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ