Straszny smog
Kiedy w grudniu 1952 po kilkudniowych opadach śniegu pojawiło się w Londynie słońce, nikt nie spodziewał się, że nad miastem już niebawem może wytworzyć się smog tak gęsty, że trudno będzie odróżnić dzień od nocy. 5 grudnia był mroczny przez lekko żółtawą mgłę, która powstała w efekcie wirowego układu wiatrów w obrębie wyżu. W ciągu dni Wielkiego Smogu zmarło 4 tys. osób”1. To nie początek rozdziału powieści, ale opis prawdziwych wydarzeń sprzed lat.
Polski smog nie jest co prawda tak sławny jak londyński, ale słyszymy o nim od kilku lat coraz więcej i częściej. Tej zimy niemal codziennie media donosiły o kolejnych przekroczeniach norm jakości powietrza.
Myślę, że przekonywać naszych czytelników o przewadze ciepła systemowego nad indywidualnymi systemami ogrzewania w domach i mieszkaniach nie trzeba. Do zmiany postawy zachęcać należy tych, którzy nie chcą skorzystać z innych rozwiązań (i nadal palą w piecach czym popadnie…). Tylko jak to zrobić szybko i skutecznie?
W Londynie z problemem poradzono sobie częściowo poprzez likwidację indywidualnych źródeł ogrzewania. U nas podejmowane są próby zakazu palenia w piecach, uchwalane są kolejne ustawy antysmogowe, inwestuje się w kogenerację. Ale to wciąż za mało. Już dzisiaj powinniśmy kreować przyszłość, w której „systemy ciepłownicze
będą elementem inteligentnego systemu energetycznego powstałego w wyniku współdziałania systemów dystrybucji energii elektrycznej, gazu, ciepła i chłodu” – pisze Maciej Chaczykowski oraz Małgorzata Kwestarz. W nowoczesnym ciepłownictwie oczywiście nie może zabraknąć miejsca na zaawansowane systemy informatyczne – mają za zadanie poprawić sprawność w systemie (więcej na s. 22).
Kolejnym przejawem efektywności i lepszego wykorzystania sieci ciepłowniczych latem jest produkcja chłodu – nowego produktu, który małymi krokami wkracza na polski rynek.
Wszystkie podejmowane przez branżę działania w zakresie ochrony środowiska, a także promocji ciepła systemowego, są bardzo ważne i „paradoksalnie to właśnie elektrociepłownie mo
gą przyczynić się do poprawy stanu powietrza” – pisze Antoni Olszewski. Nie należy jednak zapominać o najważniejszym – edukacji. To przede wszystkim zmiana ludzkiej mentalności może okazać się kluczem do sukcesu.
1 http://www.cieplosystemowe.pl/cieplo-systemowe/miasta-bez-smogu/skad-bierze-sie-smog/
Aldona Senczkowska-Soroka
|