PGE Energia Ciepła wygrała aukcję kogeneracyjną
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE uzyskała premię kogeneracyjną w ramach Aukcji Nr ACHP/4/2023, która została przeprowadzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Zgodnie z wynikami aukcji, Spółka otrzymała wsparcie dla dwóch zgłoszonych projektów – jednostek kogeneracji gazowej w Oddziałach PGE Energia Ciepła: w Krakowie i na Wybrzeżu.
Aukcja kogeneracyjna przeznaczona była dla nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. Spośród wszystkich złożonych ofert, 18 jednostek zostało objętych premią, w tym planowane do budowy źródła kogeneracyjne (silniki gazowe) w dwóch lokalizacjach PGE Energia Ciepła - w Krakowie oraz w Gdyni. Grudniowa aukcja rozstrzygnęła się w inny sposób niż wszystkie dotychczasowe aukcje. Po raz pierwszy wartość energii elektrycznej wyprodukowana w wysokosprawnej kogeneracji, wskazana w ofertach, przekroczyła budżet aukcji. Efektem jest premia kogeneracyjna dla ponad 99% wartości możliwego do rozdysponowania wsparcia. Mając na uwadze wolumen energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wskazany w ofertach ww. dwóch zwycięskich projektów oraz osiągnięte bardzo wysokie stawki premii kogeneracyjnych, należy podkreślić, że ponad połowa z całej puli dla całego kraju z tej aukcji trafi do spółki PGE Energia Ciepła.
Wygrana aukcja to kolejny krok w kierunku transformacji ciepłownictwa w kraju. Projekty realizowane w wyniku aukcji w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska zapewnią produkcję ciepła dla mieszkańców Gdyni i Krakowa – mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – A to nie jedyne inwestycje PGE Energia Ciepła w nowoczesne technologie, dostosowane do potrzeb lokalnych rynków ciepła, dzięki którym zwiększamy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców, poprawiamy elastyczności źródeł wytwarzania, a także znacząco ograniczamy wpływ na środowisko naturalne – dodał Maciej Jankiewicz.
Oba zwycięskie projekty są na etapie przygotowania do realizacji. Inwestycje w Krakowie i w Gdyni przewidują zabudowę układów wysokosprawnej kogeneracji opartych na silnikach gazowych o mocy do 49,9 MWe. Projekt w Gdyni jest w końcowym etapie pozyskiwania Finalnej Decyzji Inwestycyjnej, natomiast dla projektu w Krakowie przewiduje się publikację przetargu na dostawę technologii w pierwszej połowie 2024 roku. Równolegle do prac przygotowawczych zabudowy silników gazowych trwają prace nad budową gazociągów zasilających silniki w paliwo gazowe. Planowany termin przekazania do eksploatacji to rok 2026. Oba projekty realizują kolejny etap dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła znacząco przyczyniając się do redukcji emisji CO2.
Komentarze