Partner serwisu
22 września 2014

W walce z tlenkami azotu

Kategoria: Elektroenergetyka

Od 2018 roku unijne przepisy zaostrzają normy odnośnie stężenia NOx. Wyniosą one poniżej 200 mg/m3u. W elektrowniach Jaworzno III i Łaziska od lat 90. XX w. eksploatowane są instalacje odazotowania spalin metodami pierwotnymi, które nie są w stanie sprostać przyszłym wymaganiom. Stąd decyzja o rozpoczęciu inwestycji, których celem obok wydłużenia czasu pracy bloków 225 MW, jest dostosowanie bloków do unijnych
wymogów emisyjnych poprzez zabudowę instalacji wtórnego odazotowania spalin.

W walce z tlenkami azotu

Redukcja NOx w Elektrowni Łaziska

W TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łaziska zastosowano metodę SCR. W związku z innym niż w TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Jaworzno III rozwiązaniem pierwotnej metody odazotowania nie było możliwości wstępnego obniżenia stężenia NOx do poziomu wymaganego w instalacjach SNCR. Metoda pierwotna stosowana w Łaziskach pozwala obniżyć stężenia NOx w spalinach do poziomu poniżej 500 mg/m3 u. Zastosowana metoda odazotowania SCR związana była z przebudową kotła w drugim ciągu w rejonie podgrzewacza wody I°. W celu zabudowy modułów katalizatora opuszczona została dolana część drugiego ciągu kotła oraz rozdzielony podgrzewacz wody I na dwie części. Zabudowa modułów katalitycznych w drugim ciągu wymusiła konieczność częściowego podparcia drugiego ciągu za pomocą konstrukcji wsporczej.

Zastosowany katalizator składa się z czterech warstw podstawowych oraz jednej warstwy dodatkowej (rezerwowej) instalowanej po około 3 latach eksploatacji. Każda warstwa ma budowę pakietową. Na pakiet składa się szereg profilowanych blach pokrytych skalcynowaną mieszaniną aktywnych katalitycznie tlenków tytanu, wolframu i wanadu. Podczas eksploatacji następuje naturalny proces starzenia się katalizatora. Dla katalizatorów pracujących w środowisku spalin nieodpylonych starzenie może występować z przyczyn mechanicznych. To, ale także chemiczne starzenie, nie przekreśla jego dalszej eksploatacji. W większości przypadków pogorszenie pracy katalizatora jest odwracalne i specjalistyczny proces regeneracji przywraca jego początkowe właściwości.

Źródłem reagenta w Łaziskach jest woda amoniakalna. Z uwagi na jej właściwości oraz stosowane ilości niezwykle istotnym elementem instalacji SCR jest instalacja magazynowa i zasilająca wody amoniakalnej. W związku z powyższym została zaprojektowana i wybudowana stacja magazynująca i podająca wodę amoniakalną do instalacji SCR.

Projektowe średnie zużycie reagenta dla jednego bloku wynosi 340 kg/h. Układ podający reagent do instalacji SCR składa się m.in. z trzech odparowywaczy reagenta, trzech dmuchaw powietrza, trzech parowych podgrzewaczy powietrza oraz dwóch mieszaczy. Każde z tych trzech urządzeń stanowi 100% rezerwę dla jednego kotła.

Przeczytaj więcej w magazynie Energetyka Cieplna i Zawodowa nr 5/2014.

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ