Buzek, Jaceniuk, Oettinger w Kijowie o solidarności energetycznej
Jerzy Buzek, szef komisji przemysłu, badań i energii w Parlamencie Europejskim, przedstawił dziś w Kijowie Radzie Ministrów Wspólnoty Energetycznej strategię „Wspólnota Energetyczna Przyszłości” („An Energy Community for the Future”).
W spotkaniu uczestniczyli też Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oraz Komisarz UE ds. Energii Günther Oettinger. Wspólnota Energetyczna od 2005 r. łączy Unię Europejską i 8 państw sąsiedzkich na Wschodzie i na Bałkanach (Ukrainę - obecna prezydencja, Mołdawię oraz 6 krajów Bałkanów Zachodnich).
Strategia
Przedstawiając strategię J. Buzek powiedział: „Wspólnota jest jednym z kluczowych filarów Unii Energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne UE nie kończy się bowiem na jej granicach. Zapewnienie Europejczykom taniej, stabilnej i czystej energii wymaga ścisłej współpracy UE z sąsiadami - połączenia poszczególnych rynków energii w jeden duży rynek europejski. Wspólnota Energetyczna ułatwia realizację tego celu”.
Były Przewodniczący PE z optymizmem mówił o zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie:
- Jak każdy kryzys, także ten gospodarczy i ukraiński są dla nas szansą - motywują nas do działania. Sprzyja nam również nowe rozdanie w instytucjach UE. Komisja Europejska będzie mieć wiceprzewodniczącego ds. Unii Energetycznej, a promotor tej Unii - Premier Donald Tusk - zostanie Przewodniczącym Rady Europejskiej. Wierzę, że pozwoli to obydwu instytucjom wesprzeć Parlament Europejski, w którym od lat zabiegamy o prawdziwą solidarność energetyczną w Europie. Szanse na jej osiągnięcie są dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej.
Strategia, zawierająca propozycję reformy Wspólnoty Energetycznej, jest wynikiem prac grupy eksperckiej pod przewodnictwem Jerzego Buzka. Zadaniem grupy, powołanej przez Radę Ministrów Wspólnoty w październiku 2013 r., była ocena skuteczności działania Wspólnoty Energetycznej oraz zaproponowanie niezbędnych zmian na kolejną dekadę funkcjonowania Wspólnoty.
Cztery główne obszary strategii:
- sprawniejsze wdrażanie prawa we wszystkich państwach Wspólnoty,
- zwiększenie inwestycji w energetyce,
- zwiększenie zasięgu geograficznego Wspólnoty,
- poprawa skuteczności działania instytucji Wspólnoty.
Na jej podstawie Wspólnota przygotuje do połowy 2015 r. konkretne zmiany, zgodnie z mapą drogową przyjętą dziś w Kijowie przez Radę Ministrów.
Fot. Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (twitter)