Partner serwisu
26 września 2014

Potencjał polskiego sektora ciepłowniczego

Kategoria: Aktualności

Przez ostatnie kilkanaście lat przyniosły spore zmiany w potencjale polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ich potencjał jest mocno zróżnicowany, a określają go 2 podstawowe kryteria – zainstalowana moc cieplną oraz długość sieci ciepłowniczej.

Potencjał polskiego sektora ciepłowniczego

Moc zainstalowana

Większość krajowych przedsiębiorstw bazuje na małych źródłach do 50 MW, które w ubiegłym roku stanowiły 57,8% ogółu. Tylko ośmiu wytwórców posiadało w swoich źródłach moc sięgającą powyżej 1 000 MW, co stanowi ¼ mocy pochodzącej ze wszystkich źródeł konwencjonalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana u koncesjonowanych wytwórców ciepła wynosiła 56 521 MW (w 2002 r. – 70 952,8 MW), a moc osiągalna – 55 744,1 MW (w 2002 r. – 67 285,4 MW).

RYS. 1  Struktura przedsiębiorstw ciepłowniczych według mocy zainstalowanej w źródłach ciepła w 2013 r.

Sieć ciepłownicza

Długość wszystkich sieci ciepłowniczych należących do przedsiębiorstw koncesjonowanych w ubiegłym roku wyniosła 20 138,5 km. Wielkość ta obejmuje sieci ciepłownicze łączące źródła ciepła z węzłami cieplnymi oraz sieci niskoparametrowe – zewnętrzne instalacje odbiorcze. Natomiast 8,6% spośród przedsiębiorstw nie posiadało sieci. W ciągu dwunastu ostatnich lat długość sieci przypadającej na jedno przedsiębiorstwo uległa podwojeniu. W 2013 r. na jedno przedsiębiorstwo przypadało 48,9 km sieci wobec 23,8 km w 2002 r.

Od 2002 roku liczba przedsiębiorstw ciepłowniczych zmniejszyła się blisko o połowę. Jednak łączna wartość majątku trwałego brutto koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych wzrosła o 27,4%, a majątku trwałego netto o 36,3%. Aż 99,2% spośród tego majątku skoncentrowana była w spółkach akcyjnych i w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Potencjał przedsiębiorstw ciepłowniczych jest również zróżnicowany pod względem terytorialnym. Jedna trzecia spośród wartości majątku brutto przypada na dwa województwa: mazowieckie i śląskie. Z kolei najniższy udział w krajowym majątku ciepłowniczym występuje w województwach: lubuskim i opolskim – poniżej 2%.

RYS. 2 Długość sieci ciepłowniczej według województw w 2002 r. i 2013 r. 

Redukcja zatrudnienia

W latach 2002–2013 ciepłownictwo ograniczyło zatrudnienie o 43,6%. Wynika to m.in. ze zmniejszenia liczby podmiotów uczestniczących w badaniach Prezesa URE ze względu na podwyższenie progu koncesyjnego. Na redukcję zatrudnienia wpłynęła również konieczność racjonalizacji kosztów działalności. Nie małe znaczenie miał tutaj postęp techniczny i technologiczny. Dzięki ograniczeniu zatrudnienia sektor odnotował znaczny wzrost wydajności pracy mierzony wielkością przychodu na zatrudnionego.

Opracowano na podstawie raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach - 2013”

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ