Partner serwisu
01 października 2014

Badania PISM: Polacy o energetyce jądrowej

Kategoria: Aktualności

Dyskusja o tym, czy budować elektrownię jądrową w Polsce toczy się od wielu lat. Obecnie jednak Program polskiej energetyki jądrowej wkracza w decydującą fazę, a nowa polityka energetyczna Polski zakłada rozwój tej technologii.

Badania PISM: Polacy o energetyce jądrowej

Głównym celem projektu badawczego „Energetyka jądrowa w Polsce: bilans i perspektywy” jest wspieranie debaty publicznej na temat korzyści i zagrożeń wynikających z cywilnego wykorzystania energii jądrowej, w oparciu o doświadczenia innych państw europejskich wykorzystujących tę technologię.

Celem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest wspieranie debaty na temat korzyści i zagrożeń związanych z cywilnym wykorzystaniem energii jądrowej na podstawie doświadczeń innych państw europejskich.

Poparcie dla elektrowni jądrowej
Badania ujawniły przede wszystkim wysokie społeczne poparcie dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (64%). Ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki było między innymi widoczne u respondentów poczucie zagrożenia bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, związane z zaostrzającym się konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Może ono istotnie oddziaływać na postrzeganie energetyki jądrowej jako bezpiecznego, stabilnego, krajowego źródła energii.

Progam polskiej energetyki jądrowej
Choć nie należy przeceniać tego faktu, to nie wydaje się on być jedynie przejściową tendencją, a zmieniająca się perspektywa bezpieczeństwa energetycznego (czasem rozumianego wręcz jako niezależność) stać się może stałą cechą poglądów społeczeństwa na energetykę. Dlatego, nie przesądzając o wynikach kolejnych przyszłych badań opinii publicznej, uważamy, że uzyskane poparcie (wyższe niż wartość docelowa – 60% – dla roku 2030 zakładana w Programie polskiej energetyki jądrowej) powinno być dla decydentów wyraźnym sygnałem do dalszego działania, którego – przy tak wysokiej akceptacji społecznej – nie wolno zaniechać. Wręcz przeciwnie, należy wykorzystać pozytywne nastroje społeczne i potwierdzić wolę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Badania jakościowe
Jednocześnie badania jakościowe (koncentrujące się na głębszej analizie danego tematu, tj. szeroko pojętej energetyki) z udziałem 24 ekspertów ujawniają, że to środowisko jest świadome przyszłych energetycznych i gospodarczych wyzwań oraz konieczności dywersyfikacji polskiego miksu energetycznego. (Wyróżnione w raporcie cytaty pochodzą z tych wywiadów). Eksperci są otwarci na zmiany, większość z nich dostrzega nieodzowność rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i jej przyszłe wieloletnie znaczenie. Ponadto, wbrew powszechnie panującym przekonaniom, energetyka jądrowa nie jest postrzegana jako zagrożenie dla węgla, ale jako jego uzupełnienie.

Źródło: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Fot. freeimages.com
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ