Partner serwisu
06 października 2014

Większa moc elektrociepłowni w Zgierzu

Kategoria: Aktualności

Oddanie do użytku turbozespołu upustowo-kondensacyjnego o mocy 20 MWe kończy pierwszy etap przebudowy i odtworzenia mocy wytwórczych w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrociepłownia Zgierz. Zakończona inwestycja o wartości około 50 mln zł przyczynia się do istotnej całościowej modernizacji układu kogeneracyjnego elektrociepłowni. Zadanie realizowała Eltur – Serwis, spółka należąca do Grupy Kapitałowej PGE.

Większa moc elektrociepłowni w Zgierzu

- Moc uruchomionego dziś turbozespołu jest co prawda niewielka jak na skalę produkcji naszych gigantów, ale ma ogromne znaczenie na rynku lokalnym. To moc, która otwiera możliwości dalszego rozwoju dla Zgierza i całej Spółki PGE GiEK – powiedział podczas uroczystości przecięcia wstęgi Tadeusz Witos, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji
i Zarządzania Majątkiem PGE GiEK S.A.

W ramach trwającego projektu, w ubiegłym roku oddano już do użytku kocioł wodny szczytowo-rezerwowy o mocy cieplnej 18 MW opalany sieciowym gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim, zmodernizowano m.in. zaplecze socjalne dla załogi i budynek administracyjny, unowocześniono nastawnię - serce elektrociepłowni, rozbudowano nową stację uzdatniania wody i pomieszczenia laboratorium analitycznego.

- Docelowy układ kogeneracyjny składał się będzie z kotła i dwóch turbogeneratorów: głównego o mocy około 20 MWe i rezerwowego (w przypadku dużych poborów ciepła) o mocy 16,7 MWe – powiedział Świętosław Gołek, Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział EC Zgierz.

W uroczystej synchronizacji bloku wzięli udział: Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Dariusz Marzec, zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., przedstawiciele duchowieństwa, władze samorządowe oraz pracownicy zgierskiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Zgierz jest głównym producentem i dostawcą ciepła dla mieszkańców Zgierza. Energia elektryczna produkowana w zgierskiej elektrociepłowni dostarczana jest do firm z terenu „Parku Przemysłowego Boruta – Zgierz”, a także zasila krajową sieć przesyłową 110kV.


źródło i fot.: PGE GiEK S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ