Partner serwisu
05 listopada 2014

Stanisław Noworyta: Kluczem do sukcesu jest realizacja wykonanych remontów w zakresie adekwatnym do stanu technicznego urządzeń

Kategoria: VII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

Stanisław Noworyta odpowiada na pytania: w jaki sposób ograniczyć maksymalnie nieplanowane postoje i awarie sprzętu?, jakie najistotniejsze zadania stoją obecnie przed osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie majątku w polskich elektrowniach? oraz jak bezpiecznie osiągnąć czas pracy ponad 300 tys. godzin, czyli jak eksploatować, naprawiać i diagnozować?

Stanisław Noworyta: Kluczem do sukcesu jest realizacja wykonanych remontów w zakresie adekwatnym do stanu technicznego urządzeń

Kluczem do sukcesu jest realizacja wykonanych remontów w zakresie adekwatnym do stanu technicznego urządzeń. Podstawą tej wiedzy powinna być diagnostyka stanowiąca filar podejmowanych decyzji związanych z planowaniem remontów czy modernizacji. To zasadniczy warunek dla znacznego ograniczenia nieplanowanych postojów i awarii oraz spełnienia wysokich oczekiwań eksploatacyjnych.

Jakie najistotniejsze zadania stoją obecnie przed osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie majątku w polskich elektrowniach?

Cel wydaje się prosty do zdefiniowania i sprowadza się do utrzymania majątku wytwórczego w dobrym stanie technicznym zapewniającym bezpieczną eksploatację z wysokim wskaźnikiem dyspozycyjności, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów z tym związanych. Aby to osiągnąć, zarządzanie mająt- kiem produkcyjnym powinno odbywać się na podstawie aktualnej i kompletnej wiedzy powstałej według wcześniej określonych standardów. Równorzędnym zadaniem jest dostosowanie majątku produkcyjnego do spełnienia obowią- zujących norm ekologicznych w zakresie emisji siarki (SO2) tlenków azotu (NOx) i emisji pyłów. W TAURON Wytwarzanie zadania te w większości zostały zakończone, pozostały tylko do realizacji w 2015 modernizacje dwóch z dziesięciu bloków 200 MW.  

Jak bezpiecznie osiągnąć czas pracy ponad 300 tys. godzin, czyli jak eksploatować, naprawiać i diagnozować?

Bloki 200 MW, które eksploatujemy w TAURON Wytwarzanie, budowane były kilkadziesiąt lat temu i obecnie osiągnęły czas pracy wynoszący 220-250 tys. godzin. Aby prowadzić dalszą bezpieczną eksploatację przez kolejne 15-20 lat, należy zapewnić odpowiednią trwałość elementów krytycznych, takich jak walczaki, wirniki, kadłuby i rurociągi w horyzoncie do 350 tys. godzin. Należy jednak pamiętać, że elementy które eksploatowane są ponad 200 tys. godzin należy badać i oceniać w trybie nadzoru diagnostycznego. Oznacza to, że oprócz typowych ba- dań podstawowych należy wykonywać badania specjalne oraz na bieżąco analizować warunki pracy. Ocena stanu technicznego wraz z prognozą trwałości wymaga nie tylko wyników badan i obliczeń. Należy również uwzględniać historię eksploatacji, w szczególności informacje o stanach awaryjnych i działaniach remontowych. Spełnienie tych warunków umożliwia osiągnięcie zakładanego czasu pracy, bowiem z technicznego punktu widzenia nie powinno to przedstawiać większych trudności.

Stanisław Noworyta zabierze głos w dyskusji na temat "Strategia ukierunkowana na efektywne utrzymanie ruchu" podczas VII Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce.
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ