Partner serwisu
23 grudnia 2014

Kogeneracja jest efektywna energetycznie i ekologicznie, ale niekoniecznie ekonomicznie

Kategoria: Aktualności

– Rok 2014 oceniam pozytywnie, bo przywrócono wsparcie dla kogeneracji, co umożliwiło sprawniejsze funkcjonowanie układów kogeneracyjnych, w szczególności bloków gazowo-parowych – ocenia Marian Babiuch, prezes Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Kogeneracja jest efektywna energetycznie i ekologicznie, ale niekoniecznie ekonomicznie

W celu skutecznych prac nad Programem Rozwoju Kogeneracji Polski, Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych zawarło z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, z Izbą Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz z Izbą Gospodarczą Gazownictwa, porozumienie o współpracy w sprawie wspólnych działań mających na celu wypracowanie rozwiązań i mechanizmów prawnych dla efektywnego wspierania istniejących i nowych instalacji kogeneracyjnych.

W 2015 r. najważniejsze będzie skuteczne doprowadzenie do uchwalenia zapisów w prawie energetycznym dotyczących mechanizmów wsparcia, w szczególności dla nowych obiektów kogeneracyjnych. Wprowadzenie ich w długim horyzoncie czasowym umożliwiłoby zrealizowanie celu zapisanego w aktualnej „Polityce energetycznej Polski” podwojenia produkcji energii elektrycznej w kogeneracji, co prawda nie do 2020 r, ale przynajmniej do 2025 r. Jest to niesłychanie ważne, bowiem wytwarzanie energii w wysoko sprawnej kogeneracji powoduje znaczący wzrost efektywności energetycznej. Pozwala na oszczędność energii pierwotnej do 30% i o podobną ilość zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. W tym sensie 30% niezużytej energii można uznać za energię zieloną. Co prawda niektórzy uważają, że skoro kogeneracja jest tak efektywna, to nie należy jej wspierać. Tym odpowiadam, że kogeneracja jest efektywna energetycznie i ekologicznie, ale niekoniecznie ekonomicznie – wymaga bowiem wyższych nakładów inwestycyjnych i większość wytwarzania jest w czasie, gdy jest duże zapotrzebowanie na ciepło, a nie przez cały rok. Ze względu na oszczędności energii pierwotnej i nasze zobowiązania wobec przyszłych pokoleń, rozwój kogeneracji należy potraktować jako wyzwanie cywilizacyjne. Kogeneracja poprawia znacznie bezpieczeństwo energetyczne, bowiem rozproszenie źródeł energii i umiejscowienie ich w dużych miastach, które są nie tylko odbiorcami ciepła, ale też energii elektrycznej, powoduje zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji.

fot.: EC Zielona Góra

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ