Partner serwisu
10 lutego 2015

Cezary Lejkowski: W technologiach związanych z efektywnością energetyczną Europa może być liderem światowym

Kategoria: Aktualności

– Racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych dla kolejnych pokoleń jest i powinno być naturalne. Czy już powinniśmy to robić i w jaki sposób? – to rodzi dyskusje – mówi Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i członek grupy sterującej Climate-KIC.

Cezary Lejkowski: W technologiach związanych z efektywnością energetyczną Europa może być liderem światowym

– Pakiet klimatyczny dotyczy trzech głównych specjalności: produkcji energii z OZE, eliminacji emisji i zwiększenia efektywności. Europa Zachodnia ma w tym zakresie najwięcej doświadczenia. Jest to bardzo ważny pakiet, który mówi nam, w jakiej formie będziemy zmieniać naszą gospodarkę – przypomina Cezary Lejkowski. – Warto skoncentrować się nad tym, jak to zmieni obraz naszego przemysłu – kontynuuje. – Im mniej zanieczyszczeń w powietrzu, tym będzie się nam lepiej żyło. Im bardziej zdywersyfikowana produkcja energii, czyli nie tylko duzi dostawcy na rynku, ale także energetyka prosumencka, tym więcej miejsc pracy, szybszy rozwój gospodarki – dodaje dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Zdaniem Cezarego Lejkowskiego nie ma alternatywy dla rozwoju energetyki odnawialnej i jest to niezależne od polityki energetycznej Unii Europejskiej. Podkreśla, że polityka klimatyczna UE może stać się motorem rozwoju gospodarki innowacyjnej: – Nie możemy czekać na właściwy moment, bo możemy się go nie doczekać – wyjaśnia. – W technologiach związanych z efektywnością energetyczną Europa może stać się liderem światowym. Moim marzeniem jest, żeby Polska i polscy przedsiębiorcy mogli robić rzeczy, które będziemy sprzedawać. Węgiel będzie nadal z nami, i to jest fakt, i nie da się tego zmienić bardzo szybko – czemu nie mielibyśmy rozwijać naszych technologii w tym zakresie? – pyta Cezary Lejkowski.
 
Wypowiedź z debaty „Ile będzie kosztował pakiet klimatyczny”, która odbyła się w ramach VII Forum Energetycznego
 

fot. Wrocławskie Centrum Badań EIT+

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ