Partner serwisu
02 czerwca 2015

Projekt budowy nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu

Kategoria: Aktualności

EDF Polska S.A. i Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. podpisały wstępne porozumienie inwestycyjne w sprawie finansowania projektu budowy nowej elektrociepłowni gazowej w dwustutysięcznym Toruniu, w którym EDF Toruń zapewnia dostawy ciepła od 2002 r.
 

Projekt budowy nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu

W ramach tego projektu planowana jest budowa nowej elektrociepłowni gazowej o mocy cieplnej 330 MWt, która zastąpi w 2017 roku obecne kotły węglowe. Celem projektu jest znacznie obniżenie poziomów emisji tle nków siarki (z 950 do 12 mg/m3), azotu (z 300 do 50 mg/m3) i pyłów (z 70 do 5 mg/m3) oraz spełnienie przyszłych restrykcyjnych europejskich norm środowiskowych. Nowy zakład wpisuje się w strategię EDF Toruń, który od lat inwestuje w rozwój systemu ciepłown iczego i zapewnia bezpieczeństwo energetyczne miasta.


Thierry Doucerain, prezes zarządu EDF Polska, powiedział: – Projekt elektrociepłowni gazowej w Toruniu jest zgodny z polityką energetyczną Polski do 2030 r., a także ma zapewnić spełnienie nowych zaostrzonych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Nowy zakład zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia w perspektywie wieloletniej, przyczyniając się również do poprawy jakości powietrza w Toruniu i poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Podpisane dziś wstępne porozumienie to ważny etap projektu. Inwestycja ta potwierdza zaangażowanie EDF w Polsce, gdzie Grupa jest obecna od 16 lat w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła, a dziś rozwija dodatkowe usługi energetyczne i innowacyjne oferty handlowe.

Koszt inwestycji

Całkowity koszt planowanej inwestycji szacowany jest na około 550 milionów złotych, z czego 275 milionów złotych pokryje PIR, z funduszu programu Inwestycje Polskie. Strony planują powołanie spółki celowej, która zrealizuje inwestycję.

Finansowanie tego projektu w sposób modelowy wpisuje się w nową strategię Polskich Inwestycji Rozwojowych. Obok samorządów to właśnie infrastruktura i przemysł stanowią filary naszej działalności. Wysokosprawna energetyka powinna być bazą nowoczesnej gospodarki opartej o wiedzę i najnowsze rozwiązania technologiczne. Planowana elektrociepłownia, spełniająca najwyższe normy w zakresie ochrony środowiska, oznacza
lepsze warunki życia dla mieszkańców Torunia, co powinno wpływać na wzrost atrakcyjności i konkurencyjności społecznej miasta i jego okolic. Profesjonalna współpraca z Grupą EDF, która jest jednym z liderów rynku energetyki przemysłowej na świecie, pokazuje potencjał w zakresie finansowania przez PIR dużych projektów – mówi Jerzy
Góra, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Na potrzeby Torunia
Będzie to wysokosprawna i niskoemisyjna instalacja kogeneracyjna, produkująca energię elektryczną i ciepło o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 330 MWt (opcjonalnie do 390 MWt do 2025 roku) oraz mocy elektrycznej 100 MWe, która pokryje bieżące potrzeby cieplne odbiorców oraz zapotrzebowanie szczytowe miasta w okresie zimowym.

Budowa
Trwa proces uzgodnień w zakresie niezbędnych decyzji i pozwoleń. Rozpoczęcie budowy planowane jest w bieżącym roku. Przewidywany termin uruchomienia nowej elektrociepłowni zaplanowano na pierwszą połowę 2017 roku. Prace przy budowie nowej elektrociepłowni znajdzie 250 osób.

Źródło: PIR
Fot. freeimages

.
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ