Energia z ogniwa paliwowego
Ogniwa paliwowe w ostatnich latach przeszły intensywny rozwój, od eksperymentalnych rozwiązań do w pełni komercyjnych urządzeń. Możliwość wyboru różnego typu ogniw, o mocach od kilku watów do pojedynczych megawatów, pozwala na stosowanie ich w bardzo różnych układach zasilania. Jednak trudno jest dziś rozstrzygnąć, czy ogniwa paliwowe będą w stanie zastąpić w przyszłości konwencjonalne źródła energii.
Energetyka światowa od początków swego istnienia wykorzystywała do produkcji energii elektrycznej i ciepła m.in. paliwa kopalne. Obecnie w większości elektrowni w kraju i na świecie spala się przede wszystkim paliwa, takie jak: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa lub gaz ziemny, a podstawą ich działania są obiegi cieplne. W związku ze stosowanymi technologiami konwersja energii chemicznej wymienionych paliw podlega pewnym ograniczeniom wynikającym z teorii silników cieplnych, związanym z temperaturą górnego i dolnego źródła ciepła.
Oczywiście ciągle dąży się do najbardziej efektywnego wykorzystania paliwa, głównie przez podwyższenie sprawności całego obiegu i pracę w kogeneracji. Wpływa to na zmniejszenie zanieczyszczenia oraz na obniżenie kosztów produkcji energii elektrycznej i ciepła. Z jednej strony poprawia się istniejące i znane rozwiązania, a z drugiej szuka nowych technologii.
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 4/2015 magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa”
Fot. photogenica