Partner serwisu
15 lipca 2015

ArcelorMittal, LanzaTech i Primetals Technologies: partnerstwo przy budowie zakładu produkcji biopaliw wartego 87 mln euro

Kategoria: Aktualności

ArcelorMittal, światowy lider w branży hutniczej i górniczej, LanzaTech, spółka zajmująca się recyklingiem dwutlenku węgla oraz Primetals Technologies, firma świadcząca usługi dla branży metalurgicznej ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy pierwszego w Europie zakładu, który na skalę przemysłową będzie wytwarzał bioetanol z gazów odpadowych powstałych w procesie produkcji stali. Wytworzony bioetanol będzie mógł obniżyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 80% w porównaniu do konwencjonalnych paliw kopalnych. Będzie przede wszystkim wykorzystywany jako domieszka do benzyny, ale może być także dalej przetwarzany na inne produkty, takie jak paliwo do silników odrzutowych zwane „drop-in".

ArcelorMittal, LanzaTech i Primetals Technologies: partnerstwo przy budowie zakładu produkcji biopaliw wartego 87 mln euro

Projekt zakłada wytwarzanie 47 tysięcy ton etanolu rocznie, co wystarczy na zatankowanie pół miliona samochodów paliwem z domieszką etanolu. Wartością dodaną projektu jest recykling strumieni odpadów, nie tylko poprzez redukcję emisji u źródła, co tym samym zmniejszy bezpośredni wpływ ArcelorMittal na środowisko, ale też uniknięcie wydobywania paliw kopalnych, z których tradycyjnie produkowane są substancje chemiczne oraz paliwa.

Około 50% węgla wykorzystywanego do wytwarzania stali opuszcza proces produkcyjny w postaci tlenku węgla. Obecnie strumień gazów odpadowych jest flarowany lub wykorzystywany do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby huty. W obu przypadkach dochodzi do emisji CO2. Technologia opracowana przez LanzaTech umożliwia recykling gazów odpadowych i ich fermentację z udziałem opatentowanych mikroorganizmów w celu wytworzenia bioetanolu. Każda wyprodukowana tona bioetanolu zastępuje 5,2 baryłki benzyny, redukując jednocześnie emisje CO2 w ArcelorMittal o 2,3 tony.

Technologia recyklingu dwutlenku węgla opracowana przez firmę LanzaTech otrzymała najwyższą nagrodę Presidential Green Chemistry Award, przyznawaną przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska EPA. LanzaTech współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym z amerykańskim producentem samolotów Boeing oraz japońskim konglomeratem przemysłowym Mitsui.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ