Partner serwisu
30 lipca 2015

DM Consus: Wakacyjny spadek podaży uprawnień do emisji CO2 powoduje wzrost prognozowanej ceny

Kategoria: Aktualności

Lipcowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w III kwartale 2015 r. wzrosła w stosunku do prognozy publikowanej w czerwcu o 5 proc. i wynosi 7,87 euro.

DM Consus: Wakacyjny spadek podaży uprawnień do emisji CO<sub>2</sub> powoduje wzrost prognozowanej ceny

Głównymi czynnikami wpływającym na obecną prognozę ceny są:

  • wakacyjne obniżenie wolumenu aukcyjnego – wzrost
  • wrześniowe głosowanie Rady UE w sprawie MSR – wzrost
  • zbliżający się COP21 – wzrost

Wszystko wskazuje na to, że Parlament Europejski najprawdopodobniej zatwierdzi podczas wrześniowego głosowania  projekt reformy systemu EU ETS polegający na wdrożeniu rezerwy stabilizacyjnej (MSR). Następnie rynek będzie oczekiwał finalnej decyzji Rady UE w tej sprawie. Taki kierunek działań przy jednoczesnej aprecjacji wartości uprawnień, zmniejsza niepewność uczestników rynku.

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na wzrost cen EUA jest wakacyjna redukcja wolumenów dostępnych na pierwotnych aukcjach uprawnień. W sierpniu oferowany wolumen będzie aż o ponad połowę mniejszy niż na lipcowych aukcjach. Zmniejszenie podaży może przyczynić się do wzrostów cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Wraz ze zbliżaniem się terminu Konferencji Klimatycznej (COP21) w Paryżu rosną nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie protokołu post-Kioto, a tym samym na stabilne kontynuowanie polityki klimatycznej. Widać to na przykładzie Francji, która niedawno upubliczniła propozycję programu transformacji energetycznej. Jako gospodarz Konferencji chce w ten sposób dać przykład pozostałym uczestnikom. Najważniejsze deklaracje Francji dotyczą planowanego zmniejszenia udziału energii jądrowej w całkowitym zużyciu energii do poziomu 50 proc. oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku do 32 proc. Szacuje się,  że w konsekwencji tych działań emisja CO2 we Francji zostanie zmniejszona o 40 proc. w porównaniu z emisją z roku 1990, a zużycie paliw kopalnych spadnie o 30 proc.

Źródło: DM Consus

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ