Partner serwisu
31 lipca 2015

EC Wrocław: Inwestycja dla czystszego powietrza na finiszu

Kategoria: Aktualności

W Elektrociepłowni Wrocław rozpoczynają się testy instalacji odsiarczania. To jeden z ostatnich etapów przed zakończeniem jednej z największych inwestycji w historii KOGENERACJI. Dzięki niej zakład kilkakrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki azotu i pyłów.

EC Wrocław: Inwestycja dla czystszego powietrza na finiszu

Po niespełna dwóch latach intensywnych prac nowa instalacja odsiarczania jest gotowa do próbnego uruchomienia. Testy potrwają do jesieni. Do tego czasu inżynierowie będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem wszystkich procesów związanych z oczyszczaniem spalin. Pod lupę wezmą m.in. sterowanie poszczególnymi urządzeniami, instalacje elektryczne, automatykę procesu i zabezpieczenia. Wszystko po to, by od 1 stycznia 2016 r. zakład spełniał nowe normy środowiskowe. 

– Od przyszłego roku Unia Europejska wprowadza nowe normy emisji tlenków siarki i tlenków azotu – mówi Wojciech Heydel, prezes Kogeneracji. – Dzięki budowie instalacji odsiarczania i odazotowania dostosujemy nasze urządzenia wytwórcze do nowych regulacji i będziemy mogli produkować ciepło sieciowe w sposób jeszcze bardziej ekologiczny.

Technologia wykorzystywana do odsiarczania spalin w EC Wrocław nazywana jest „mokrą wapienną”. To dlatego, że istotną rolę w procesie oczyszczania odgrywa tu woda. - To najbardziej popularne, sprawdzone i używane teraz na całym świecie instalacje – potwierdza dr hab. inż. Renata Krzyżyńska z Politechniki Wrocławskiej. - Metoda wapienna mokra, jaką wykorzystano we Wrocławiu, ma bardzo wysoką skuteczność ograniczania emisji tlenku siarki. Poza tym zatrzymuje szereg innych związków, praktycznie wszystko to, co jest rozpuszczalne w wodzie.

Choć najbardziej widoczną częścią instalacji odsiarczania dla mieszkańców jest nowy, 115-metrowy komin, to stosunkowo niewielki element całego kompleksu oczyszczania.Najważniejsze procesy zachodzą niżej, przede wszystkim w absorberze. - Właśnie w tym ogromnym zbiorniku spaliny trafiają „pod prysznic”, czyli są omywane wodą z rozpuszczonym węglanem wapna - tłumaczy Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny w Kogeneracji. – W efekcie, po uruchomieniu instalacji nad nowym kominem będzie widoczny biały obłok, czyli czysta para wodna.

Przyjazne dla środowiska są nie tylko efekty oczyszczania, ale też produkt uboczny. W przypadku tzw. metody mokrej wapiennej to gips. - Będzie składowany w specjalnym magazynie, a następnie sprzedawany zakładom, które wykorzystają go do produkcji m.in. materiałów budowlanych – wyjaśnia Marek Salmonowicz. - Z kolei woda wykorzystana w procesie odsiarczania trafia do wybudowanej w ramach inwestycji oczyszczalni.

Wykonawcą instalacji odsiarczania jest konsorcjum Rafako - PBG. We wrocławskiej elektrociepłowni powstaje również instalacja odazotowania, budowana przez konsorcjum firm Fortum Power and Heat Oy i Instal Kraków. Obie inwestycje będą gotowe w IV kwartale br., a ich łączny koszt to 330 milionów złotych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszy Norweskich. 

Inwestycje realizowane we Wrocławiu to część programu ukierunkowanego na dostosowanie do unijnych norm środowiskowych i podniesienie efektywności jednostek wytwórczych Grupy EDF w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Rybnik), o wartości ponad 3 mld złotych (800 mln euro).

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ