Partner serwisu
20 sierpnia 2015

Laser i gaz

Kategoria: Aktualności

– W obecności metanu w atmosferze propagacja światła o charakterystycznej, dobrze określonej dla tego gazu długości fali zostaje zaburzona. Ta właściwość pozwala mierzyć stężenie metanu w powietrzu na podstawie pomiaru stopnia pochłaniania światła w atmosferze – wyjaśnia dr inż. Michał Nikodem, kierownik Laboratorium Laserowych Systemów Pomiarowych Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Laser i gaz

Michał Nikodem zajmuje się nowoczesnymi metodami pomiarowymi, wykorzystującymi koherentne promieniowanie laserowe. Otrzymał m.in. grant od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za rozwój innowacyjnej technologii laserowej, służącej do detekcji gazów w powietrzu i monitorowania stężenia metanu. Jego zespół zajmuje się projektowaniem i budowaniem prototypowych laserowych urządzeń pomiarowych, służących m.in. do monitorowania stężenia gazów.

Znaleźć źródło

– Detekujemy gazy za pomocą laserów. Tak dobieramy długość fali światła, aby był on pochłaniany przez dany gaz. W ten sposób określamy także ilość tego gazu. Laser ma także tę zaletę, że detekować możemy w sposób zdalny tzn. nie musimy iść w miejsce, gdzie wydobywa się gaz – mówi naukowiec.

Dla klimatu

Za pomocą lasera możemy mierzyć np. zanieczyszczenia emitowane przez samochody w tym tlenki azotu, a także CO2 w powietrzu – wyjaśnia dr inż. Michał Nikodem. – W pewnych warunkach technologia laserowa pozwala także obserwować konkretne izotopy gazu, co z kolei umożliwia znalezienie źródła jego emisji – dodaje. Laser jest urządzeniem, które można w łatwy i wygodny sposób używać poza laboratorium. – Technikę tę można wykorzystać zarówno w badaniach podstawowych (metan ma bowiem duży wpływ na klimat na ziemi), jak również w pracach dla przemysłu np. do monitorowania powietrza wokół instalacji wydobywających gaz – tłumaczy dr inż. Michał Nikodem.

Fot. Wrocławskie Centrum Badań EIT+

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ