Partner serwisu
29 września 2015

O uciepłownieniu bloków w Ostrołęce

Kategoria: Aktualności

Zapewnienie ciepła dla miasta Ostrołęka, utrzymanie mocy produkcyjnych energii cieplnej, ochrona środowiska – to główne cele inwestycji w nowe źródło ciepła, zrealizowanej na terenie Elektrowni Ostrołęka. Konferencję na ten temat zorganizowała Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska.

 

O uciepłownieniu bloków w Ostrołęce

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezesa ENERGI S.A. Andrzeja Tersy, który przedstawił założenia do aktualizacji strategii grupy. Wymieniając planowane, jak i zrealizowane inwestycje, wspomniał o jednej z ostatnich – nowym źródle ciepła, wybudowanym na terenie ostrołęckiej elektrowni. Temat kontynuował prezes zarządu ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A. Piotr Mrozek, oraz – szerzej – dyrektor Stanisław Siedlecki. Omówił, dlaczego firma zdecydowała się na wspomnianą inwestycję, której budowę rozpoczęto pod koniec 2012 r. (wykonawcą był ENERGOMONTAŻ-ZACHÓD Wrocław Sp. z o.o.). Dyrektor Siedlecki wymienił najważniejsze elementy nowego źródła: wymienniki podstawowe, wymiennikownię szczytową, estakadę, akumulator ciepła, rozdzielnię elektryczną z nastawnią czy kotłownię rezerwową. Zaprezentował ponadto wizualizacje przepływu wody sieciowej, przepływu pary 1,6 do XELLA oraz przepływu pary 2,3 do OPEC.

Sławomir Krystek, dyrektor IGEiOŚ

 

Piotr Mrozek, prezes zarządu Energa Elektrownie Ostrołęka SA

Uzupełnieniem referatu było wystąpienie Janusza Windysia z Energoprojektu Katowice, dotyczące technicznych aspektów uciepłownienia bloku, oraz Andrzeja Kisiela z Energomontażu Zachód. Podkreślił, że zadanie uciepłownienia turbin polegało na:

• pobraniu pary na potrzeby ciepłownicze z przelotni SP-NP turbin dla podgrzewu wody sieciowej w wymiennikach podstawowych (przyturbinowych) i z rurociągów pary wtórnie przegrzanej dla drugiego stopnia podgrzewu wody sieciowej w wymiennikach szczytowych,

• pobraniu pary technologicznej dla odbiorców zewnętrznych i na potrzeby własne z rurociągów pary wtórnie przegrzanej i pary świeżej,

• zoptymalizowaniu produkcji ciepła i en. elektrycznej w różnych porach dnia i nocy poprzez współpracę instalacji z akumulatorem ciepła.

Andrzej Kisiel podkreślił, że wykonawca przy realizacji uciepłownienia musiał m.in. zminimalizować ilość włączeń bloków w trakcie realizacji projektu, zagwarantować pewność zabezpieczenia potrzeb socjalnych i technologicznych odbiorców czy utrzymać maksymalną produkcję energii elektrycznej.

Omawiając budowę, dyrektor z Energomontażu Zachód pokazał kilka zdjęć: z początku, gdy trwała wycinka drzew i prace ziemne (w grudniu 2012) oraz z zakończenia budowy – odbiór nowego źródła nastąpił w lipcu bieżącego roku.

A jak „na żywo” wygląda omawiana inwestycja? O tym uczestnicy konferencji – po teoretycznym wprowadzeniu – mogli w praktyce przekonać się podczas wycieczki do Elektrowni Ostrołęka.

Konferencja „Wysokosprawne technologie produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji na przykładzie uciepłownienia bloków 200 MW w ENERGA Elektrownie Ostrołęka” odbyła się  w dniach 24-25 września w Krukach k. Ostrołęki. Organizatorem była Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska przy współpracy ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ