Partner serwisu
16 listopada 2015

Młodzi dla Techniki

Kategoria: Aktualności

5-6 listopada br. w murach Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej, odbyła się druga Konferencja Doktorantów i Młodych Naukowców pod znamienną nazwą Młodzi dla Techniki 2015.

Młodzi dla Techniki

Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii PW, przy współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wydziału Geodezji i Kartografii macierzystej Uczelni głównego organizatora. Do współpracy włączyły się również, działające w płockiej Filii PW, studenckie koła naukowe „Konstruktor”, „Rotor”, „Płockie Koło Naukowe Chemików”, a także „Koło Naukowe Inżynierii Środowiska”. Konferencji patronowali JM Rektor Politechniki Warszawskiej – prof. Jan Szmidt oraz Prezydent Miasta Płocka - Andrzej Nowakowski.

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, z szerokim spektrum zagadnień lokowanych w naukach technicznych. Przedmiotem dyskusji naukowych były bowiem problemy budownictwa i materiałów budowlanych, mechaniki, inżynierii mechanicznej, inżynierii materiałowej, energetyki, ochrony środowiska, inżynierii środowiska i fizyki budowli, technologii chemicznej, geodezji, urbanistyki, a także inne zagadnienia, które w te ramy dyscyplin naukowych i obszarów wiedzy nie zawsze dokładnie się wpisują.

Tak szeroki zakres problemowy Konferencji podjęty został przez jednostkę naukową o wielokierunkowej działalności dydaktyczno-naukowej. Wydział Budownictwa Mechaniki i Petrochemii płockiej filii Politechniki Warszawskiej prowadzi bowiem kształcenie na czterech kierunkach studiów (Budownictwo, Inżynieria Środowiska, Technologia Chemiczna, Mechanika i Budowa Maszyn), a także prowadzi badania związane z tymi kierunkami, dysponując kadrą naukową z odpowiadających im i pokrewnych dyscyplin naukowych.

Poziom i prestiż Konferencji określili jej Uczestnicy. Na konferencję przyjęto 110 prac z 29 ośrodków naukowych. Stanowiły je zarówno ośrodki zagraniczne: czeska Politechnika w Brnie, Gomelski Uniwersytet Transportowy z Białorusi, węgierski  Uniwersytet Technologii i Ekonomii w Budapeszcie, Uniwersytet Ropy Naftowej i Minerałów z Arabii Saudyjskiej, algierski Uniwersytet w Biskirze, jak i wydziały krajowych Politechnik: Białostockiej, Gdańskiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Opolskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Wrocławskiej i Warszawskiej, a także inne ośrodki naukowe: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Przemysłowy Instytut Motoryzacji i Instytut Techniki Budowlanej.

Przyjęte prace Uczestników Konferencji były dyskutowane w ramach ośmiu sesji audytoryjnych i pięciu sesji posterowych, zaś wszystkie teksty naukowe opublikowane zostały w monografii konferencyjnej „Wybrane problemy techniki” oraz w anglojęzycznym specjalnym wydaniu czasopisma „Applied Mechanics and Materials”.

Konferencja dotyczyła w znacznym stopniu problematyki naukowej z zakresu szeroko pojętej energetyki. W trakcie dwóch dni obrad zaprezentowano prace obejmujące zagadnienia dotyczące m.in. niekonwencjonalnych źródeł energii, w szczególności wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej. Przedstawiono także zagadnienia związane z biopaliwami, w tym np. wykorzystanie wysłodków buraczanych do produkcji biopaliw metodami fermentacyjnymi.  Można było się również zapoznać się z technologicznym rozwiązaniem nietypowej instalacji pompy ciepła oraz z rozważaniami dotyczącymi możliwości zastosowania turbiny gazowej w szklarni.

Konferencja spełniła oczekiwania młodych naukowców. W czasie dwóch pełnych dni, w atmosferze koleżeńskiej dyskusji naukowej, odbywały się nie tylko prezentacje osiągnięć naukowych, promocje wyników badań, ale również spotkania towarzyskie i kulturalne. Pierwszego dnia Konferencji, Uczestnicy spędzili wieczór zwiedzając zabytkową część jednej z najstarszych szkół w Polsce - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Przewodnikiem po gmachu szkoły była Pani Profesor Małgorzata Szymczak, która w niezwykły sposób przybliżyła wszystkim historię „Małachowianki”, Wzgórza Tumskiego i Płocka. Na zakończenie wieczoru, Uczestnicy wysłuchali we wspaniale odrestaurowanej auli liceum specjalnie przygotowanego występu Kameralnego Zespołu Wokalnego Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki pod kierownictwem p. Sławomira Gałczyńskiego.

Organizatorzy dziękują partnerom i sponsorom Konferencji za ich wkład rzeczowy (w postaci wystaw, wykładów i promocji) oraz wsparcie finansowe. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele: Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Urzędu Miasta Płocka, Starostwa Powiatowego Płockiego, Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN, Stowarzyszenia „Białe Murowanie”, firm EMIT, BAUMIT, BUD MAT Bogdan Więcek, CNH Polska, SoftHard, SZKŁO-BUD i OPEUS. Obecni byli również zaproszeni przedstawiciele: Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, Federacji Stowarzyszeń N-T NOT oraz Stowarzyszenia Nowoczesna i Innowacyjna Edukacja. Organizatorzy dziękują również patronom medialnym za pomoc w rozpropagowaniu informacji o tymże przedsięwzięciu.

Organizatorzy dziękują wszystkim Uczestnikom Konferencji Młodzi Dla Techniki 2015 za ich wkład w przygotowanie i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. Trzecia edycja konferencji odbędzie się w 2017 roku – ZAPRASZAMY

 

Źródło i fot.: organizatorzy Konferencji Młodzi dla Techniki

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ