Partner serwisu
25 listopada 2015

Inteligentne rozwiązania GE wprowadzą miasta na nowy poziom rozwoju

Kategoria: Energia w praktyce

Jak za pomocą prostych ulepszeń w podstawowej infrastrukturze miejskiej poprawić codzienne życie mieszkańców miasta i turystów? Zmniejszyć korki, ułatwić parkowanie, podnieść jakość powietrza? Z pomocą przychodzi rozwiązanie GE – Inteligentne środowisko dla miast – opracowane, aby umożliwić miastom przekształcenie oświetlenia ulicznego z kosztownego i problematycznego na takie, które pomoże rozwiązywać trapiące mieszkańców problemy przy jednoczesnym wspieraniu innowacyjności i rozwoju.

Inteligentne rozwiązania GE wprowadzą miasta na nowy poziom rozwoju

Szacuje się, że w nadchodzącej dekadzie 60% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Inteligentne technologie cyfrowe mają praktycznie nieograniczony potencjał. Zakłada się, że do 2025 roku na świecie będzie przynajmniej 25 miast "inteligentnych", a rynek inteligentnych rozwiązań dla miast do 2020 roku może być wart 1,565 bln USD.

Wszystko zaczyna się od latarni LED, które mogą działać jako platformy cyfrowej infrastruktury dla inteligentnego miasta, łączące doskonałe technologie oświetlenia miejskiego z czujnikami, sterownikami, kamerami, nadajnikami, mikroprocesorami i innymi urządzeniami gromadzącymi dane. W połączeniu z potężną chmurą obliczeniową i analitycznym oprogramowaniem zebrane dane mogą być nieocenionym wkładem w proces decyzyjny władz miasta.  

Inteligentne latarnie uliczne GE są podłączone do Predix™, innowacyjnego oprogramowania GE, które łączy maszyny, dane i ludzi, aby poprawić wydajność zarządzania zasobami. Predix™ łączy się z aplikacjami Internetu Przemysłowego, by analizować dane operacyjne w czasie rzeczywistym i wyciągać wnioski, które następnie wspierają proces decyzyjny w takich obszarach jak:

  • Optymalizacja parkowania: dostarczanie kierowcom bieżącej informacji o dostępnych miejscach parkingowych i ich lokalizacji,
  • Zarządzanie ruchem: zmniejszenie zatłoczenia poprzez bieżące kierowanie ruchem, z uwzględnieniem pogody, infrastruktury budowlanej i sygnalizacji świetlnej,
  • Środowisko: monitoring jakości powietrza i warunków gruntu, na którym mogą być podejmowane działania,
  • Reagowanie kryzysowe: dostarczanie informacji do ratowników, poprawa komunikacji i zmniejszanie czasu reakcji,
  • Wykrywanie strzałów z broni: zaawansowane czujniki akustyczne mogą wykrywać i lokalizować strzały dzięki technologii ShotSpotter,
  • Zaawansowane sterowniki oświetlenia: kontrola kosztów utrzymania i natężenie światła, aby zaoszczędzić pieniądze, przy jednoczesnej optymalizacji warunków oświetleniowych na podstawie analizy potrzeb danego miejsca.

Inteligentnych miast jest coraz więcej. Z pomocą GE, Urząd miasta Bristol zakończył niedawno drugi etap instalacji ulicznego oświetlenia LED. Wymienionych zostało prawie 20 000 lamp w całym mieście, co przyniesie coroczne oszczędności w wysokości ponad 1 miliona funtów. Projekt jest efektem współpracy Urzędu miasta Bristol z Uniwersytetem w Bristolu, a jego celem jest stworzenie otwartego i możliwego do zaprogramowania miasta, które daje mieszkańcom możliwość interakcji, pracy i zabawy, a jednocześnie w czasie rzeczywistym reaguje na codzienne potrzeby ludności.

Niedawno San Diego we współpracy z GE uruchomiło program pilotażowy w dzielnicy Gaslamp, gdzie całą dotychczasową infrastrukturę oświetleniową wymieniono na LEDy z systemem GPS. Nowe oświetlenie pozwala nie tylko oszczędzić energię, ale też jest ogromnym inteligentnym agregatorem danych, dzięki którym można lepiej i sprawniej zarządzać miastem. Na przeciwległym brzegu USA znajduje się Jacksonville - największe miasto testujące inteligentne rozwiązanie GE LED. Jednocześnie Jacksonville wprowadza LightGrid™, czyli technologię bezprzewodowych sterowników, która zapewni znaczne oszczędności energii.

Źródło: informacja prasowa

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ