Partner serwisu
02 grudnia 2015

Veolia Energia Warszawa pomaga w integracji dzieci na Targówku

Kategoria: Aktualności

Veolia Energia Warszawa S.A. wsparła projekt Fundacji Pomocy Rodzinie SOWA w ramach programu Obywatele dla Demokracji, dofinansowany z funduszy EOG (realizowany dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży). Stołeczna spółka ciepłownicza umożliwiła dzieciom pokolorowanie specjalnego szablonu, który powstał na fragmencie napowietrznego rurociągu na warszawskim Targówku. Projekt miał na celu pomóc we wzajemnym zrozumieniu, akceptacji i współpracy dzieci z różnych kultur zamieszkujących tę dzielnicę.

Veolia Energia Warszawa pomaga w integracji dzieci na Targówku

– Przygotowując się do tworzenia muralu, szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji. Interesowało nas miejsce, które będzie widoczne dla mieszkańców i przejezdnych. Jednocześnie braliśmy pod uwagę fakt, że głównymi twórcami muralu mają być dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, a więc nie mogło to być miejsce zbyt wysoko usytuowane, ze względu na bezpieczeństwo dzieci w trakcie malowania. Idea, która ma być przekazana na muralu, to szeroko pojęta tolerancja – skomentowała Joanna Górczyńska, kierownik projektu z Fundacji Pomocy Rodzinie SOWA. – Urząd Dzielnicy Targówek wskazał nam kilka możliwych miejsc, ale niestety nie spełniały one naszych oczekiwań (z reguły były za wysoko). Jedna ze szkolnych wychowawczyń zaproponowała malowanie rur ciepłowniczych, które znajdują się w gestii firmy Veolia Energia Warszawa – dodała Joanna Górczyńska.

Pomysłodawcami wzorów rysunków są dzieci z I klasy Szkoły Podstawowej nr 58. Przygotowały one na lekcji o tolerancji rysunki postaci dzieci z różnych krajów, które trzymają się za ręce. Do pierwszej klasy uczęszczają także dzieci z Czeczenii, Ukrainy i Tadżekistanu, więc tolerancji uczą się wspólnie z polskimi dziećmi każdego dnia.

– Może bardziej właściwie będzie nazwać go „ruralem”, skoro malowaliśmy na rurach? – żartowała Małgorzata Baranowska, wychowawczyni I klasy w Szkole Podstawowej nr 58.

Ozdobiony w wyjątkowy sposób napowietrzny fragment rurociągu znajduje się przy ul. Rozwadowskiego (przy rondzie u zbiegu ul. Rzecznej i Ziemowita) w bliskiej okolicy szkoły, w miejscu położonym nieopodal ruchliwej ulicy, którą codziennie przejeżdża wiele samochodów. Tamtędy w drodze do szkoły przechodzi codziennie większość dzieci.

Pomysłem młodych twórców było ozdobienie „ruralu” napisami z powitaniami w różnych językach. Rysunek powstał 25 listopada, a do jego stworzenia niezbędna była bezdeszczowa i bezśnieżna aura.

Źródło i fot.: Veolia

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ