Pierwsze transakcje OTC na rynku gazu ziemnego oferowanym przez platformę brokerską TGE
Uruchomiona w listopadzie 2015 r. platforma InfoEngine powstała z myślą o uczestnikach rynku gazu ziemnego poszukujących elastycznych możliwości handlu, które pozwalają na składanie zleceń przez całą dobę. Usługa jest uzupełnieniem oferty TGE i przyciąga uczestników m.in. opcją transakcji wielostronnych, szybkością ich zawierania czy elastycznymi formami rozliczenia.
Sygnowane przez najpłynniejszą giełdę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rozwiązanie, gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo i kompletne wsparcie na wszystkich etapach uczestnictwa, od procesu aplikacyjnego, poprzez działalność operacyjną.
Kompleksowa oferta
– Pierwsze transakcje na platformie InfoEngine to przełomowy moment dla polskiego rynku gazu. Platforma obrotu gazem ziemnym na zasadach brokerskich jest uzupełnieniem usług i instrumentów dostępnych na Towarowej Giełdzie Energii. To również dowód na to, że Polska podąża za unijnym standardem, według którego uczestnikom rynku zapewnia się elastyczną ofertę handlową, pozwalającą na składanie zleceń przez całą dobę. Jestem przekonany, że komplementarna oferta TGE, obejmująca rynek giełdowy i OTC, przyczyni się do dalszego rozwoju sektora gazu w Polsce – powiedział Ireneusz Łazor, prezes zarządu TGE.
– Zainteresowanie platformą systematycznie rośnie. W ciągu kilku miesięcy dołączyło do niej kilkanaście podmiotów, w tym największe spółki sektora energetycznego i gazowego, a wiele podmiotów jest w toku negocjowania odpowiednich umów. Atrakcyjności rozwiązania sprzyja jego dynamiczny rozwój. Podążając za standardami europejskimi, 1 czerwca br. uczestnikom zaproponowano szereg produktów w ramach Rynku Terminowego Towarowego gazu, które rozszerzają dotychczasową możliwość handlu gazem ziemnym z dostawą w ramach Rynku Dnia Bieżącego – powiedział Adam Simonowicz, prezes zarządu InfoEngine S.A.
Przejrzyste regulacje
Platforma InfoEngine pozwala na składanie ofert w wymiarze 24/7, przez 365 dni w roku. Oferty na produkty godzinowe można składać w systemie notowań ciągłych, z fizyczną dostawą i realizacją nominacji, zgodną z IRiESP opracowaną przez Gaz–System S.A. Uczestnictwo w platformie jest oparte o umowę, której częścią składową jest regulamin administratora. Spółki zobowiązane są do dysponowania umową ramową, podpisaną z operatorem GAZ-SYSTEM S.A., nadanym kodem ZUP oraz aktywnym PZ.
Transakcje na rynku OTC prowadzonym przez InfoEngine zawierane są w oparciu o indywidualnie negocjowane przez partnerów handlowych umowy bilateralne np. EFET. Model docelowy funkcjonowania rynku zakłada wybór w zakresie zabezpieczeń i rozliczeń transakcji. System transakcyjny dla platformy (GlobalVision) dostarcza firma Trayport.
Źródło: TGE
Fot. 123rf