Partner serwisu
03 sierpnia 2016

K. Świrski: Fałszywy świt. Czyli sytuacja górnictwa w połowie roku

Kategoria: Aktualności

W starożytności, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące ludzi pytania, często patrzono w gwiazdy i tam szukano znaków, które wskazywałyby rozwiązanie. Są jednak zjawiska z pogranicza astronomii, które należy obserwować z wyjątkową uwagą. Otóż w pewnych porach roku i odpowiednich układach trajektorii planety, podczas ciemnej nocy, można zaobserwować światło na nocnym niebie.

K. Świrski: Fałszywy świt. Czyli sytuacja górnictwa w połowie roku

To tzw. światło zodiakalne (zodiac light), dawniej nazywane też fałszywym świtem, i fałszywym nie bez powodu, ponieważ mimo głębokiej nocy, możemy mieć wrażenie wstającego słońca, a dzieje się tak gdy światło słoneczne odbija się od cząstek pyłu kosmicznego tworząc jaśniejąca poświatę. W pewnych obszarach naszego układu słonecznego, znajdują się chmury cząstek (wg niektórych teorii są to pozostałości komet) , które następnie odbijają promienie i tworzą poświatę zodiakalnego światła. Na pierwszy rzut oka przypomina to zdumiewająco poranek, ale wytrwani obserwatorzy nocnego nieba wiedza, że to tylko fałszywy świt.

Czyżby sytuacja górnictwa w Polsce gwałtownie się poprawiła?

Nieco bliżej od gwiaździstego nieba, trwa ciągła dyskusja o przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Właśnie ogłoszono wstępne wyniki działalności sektora (górnictwo węgla kamiennego) i ku zdumieniu wszystkich, podano wartość ostateczną – starta tylko 10,3 mln. Jest to imponująca zmiana, ponieważ w ubiegłym roku, w tym samym czasie, wynik netto górnictwa wykazywał stratę ok 1,1 MILIARDA złotych. Dodatkowe śledzenie cen węgla na światowych rynkach też napawa pewnym optymizmem – po załamaniu nawet do poziomów 40 $/t (indeks ARA) od dwóch-trzech miesięcy mamy lekki trend wzrostowy – dzisiaj węgiel kosztuje w okolicach 60 $/t. Na świecie obserwujemy dwa kluczowe czynniki- upadek kilku, wielkich producentów i wymuszone nadrzędnymi, rządowymi regulacjami zmniejszanie produkcji węgla w Chinach, co tworzy małą lukę popyt-podaż i stopniowy trend wzrostowy.

Statystyki krajowe pokazują również, że kolejne działania restrukturyzacji przynoszą skutek i średnia cena wydobycia węgla po raz kolejny spada poniżej 250 zł/t, że program dobrowolnych odejść i zmniejszania zatrudnienia działa, że trwają prace na łączeniem kopalń i coraz aktywniej działają same holdingi na rynku detalicznym i poprzez bezpośrednią sprzedaż np. ekogroszku. Czyżby wobec tego kłopoty górnictwa zostały pozamiatane?

Więcej konradswirski.blog.tt.com.pl

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ