Dynamiczny monitoring sieci ciepłowniczej
Budowa Centralnego Repozytorium Danych w Warszawie umożliwi szybki oraz efektywny pomiar kluczowych dla sieci ciepłowniczej parametrów. Z czujników zainstalowanych w całej stolicy spływa obecnie około 400 tysięcy zmiennych. Dzięki uruchomieniu repozytorium danych, zbierane informacje będą gromadzone w jednym miejscu w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Dostęp do uporządkowanych danych to wielkie ułatwienie dla dyspozytorów. Dzięki repozytorium, przy wsparciu odpowiednich algorytmów, będą mogli podejmować szybkie i trafne decyzje. A to oznacza mniej zużytej energii i mniej zanieczyszczeń wyemitowanych do atmosfery. Dzięki ograniczeniu strat powstających podczas przesyłu ciepła możliwa jest redukcja emisji dwutlenku węgla o co najmniej 14,5 tys. ton rocznie. Oznacza to, że oszczędność CO2 w skali roku będzie równa 4394 hektarom lasu. Ponadto, wdrożenie projektu usprawni użytkowanie miejskiej sieci ciepłowniczej, a co najważniejsze zapewni wysoką jakość i niezawodność dostaw ciepła do odbiorców.
- Podstawową zaletą Centralnego Repozytorium Danych jest łatwiejszy dostęp do informacji w całym przedsiębiorstwie. Dane są zgromadzone w jednym wspólnym źródle, dzięki czemu nie ma wątpliwości co do ich wiarygodności. – komentuje Damien Menard, dyrektor Heat-Tech Center w Veolia Energia Warszawa S.A. – Dzięki platformie wzrośnie również świadomość bieżącej sytuacji. Będzie to możliwe poprzez wbudowany mechanizm dynamicznego monitoringu kluczowych parametrów oraz system powiadamiania o nieprawidłowych zdarzeniach. Platforma zwiększy również uprawnienia użytkowników, którzy tworzą specyficzne dla pełnionej funkcji raporty, przy użyciu łatwych w konfiguracji i gotowych narzędzi do pracy – dodaje Damien Menard.
Monitoring kluczowych parametrów
Dane zbierane w Centralnym Repozytorium Danych Pomiarowych to przede wszystkim parametry operacyjne pracujących urządzeń. Co ciekawe, źródłem danych jest również prognoza pogody. Jak się okazuje, temperatury w poszczególnych dzielnicach mogą się znacznie różnić.
- Monitoring tych parametrów umożliwi nam optymalizację pracy systemu ciepłowniczego oraz węzłów cieplnych. Dzięki temu będziemy w stanie maksymalnie zmniejszyć straty przesyłowe oraz dostarczyć bezpieczne i niezawodne ciepło do wszystkich naszych odbiorców – tłumaczy Marek Zając, dyrektor Inżynierii Eksploatacji w Veolia Energia Warszawa S.A.
Źródło i fot.: informacja prasowa