Partner serwisu
14 grudnia 2016

PGG rozpoczyna due diligence w KHW; połączenie możliwe w I kw. 2017 r.

Kategoria: Aktualności

We wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział dziennikarzom, że do połączenia KHW i PGG mogłoby dojść „około lutego” przyszłego roku. Wyjaśnił, że do PGG miałyby trafić wszystkie kopalnie holdingu. Pytany o termin dokapitalizowania przez Eneę, TF Silesia i Węglokoks (według wcześniejszych założeń podmioty te miały być inwestorami w KHW) podtrzymał, że miałoby do tego dojść po połączeniu KHW z PGG.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski poinformowali związkowców z PGG i KHW, że obie firmy powinny zostać połączone. Argumentowali, że taki wariant byłby najlepszy zarówno z punktu społecznego, jak i ekonomicznego.

– Do rozwiązania jest wiele kwestii formalnych. To bardzo skomplikowana operacja związana ze zmianami właścicielskimi, restrukturyzacją zadłużenia oraz przeniesieniem pracowników – mówił cytowany w komunikacie Ministerstwa Energii Tobiszowski.

Ministerstwo przekonuje, że połączenie pozwoli na wykorzystanie efektu synergii w wielu aspektach technicznych, rynkowych i finansowych, zdecydowanie poprawi też możliwości inwestycyjne, zwiększy efektywność gospodarowania złożami i majątkiem produkcyjnym. Resort uważa ponadto, że połączenie potencjałów obu spółek - produkujących przede wszystkim węgiel energetyczny - zwiększy konkurencyjność na rynkach, pozwoli na elastyczniejsze reagowanie na zmiany cen węgla i obniżenie kosztów administracyjnych i transportu. Celem ma być też budowa jednej sieci sprzedaży.

Według wcześniejszych założeń filarami KHW (samodzielnego lub po włączeniu do PGG) mają być kopalnie Murcki-Staszic i Mysłowice Wesoła, wydobywające w sumie ok. 8,5-9 mln ton węgla, przy zatrudnieniu ok. 8,5 tys. osób.

Obecnie w skład zatrudniającego łącznie ponad 13 tys. osób holdingu wchodzi też katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie w perspektywie 2017-18 r. kończy się węgiel, a także katowicka kopalnia Wujek, której część – tzw. ruch Śląsk – znajduje się w Rudzie Śląskiej. Rozstrzygnięcia wymaga m.in. czy zakłady te miałyby sczerpywać złoże w ramach KHW lub PGG czy trafiłyby do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzji wymaga również przyszłość należących do KHW spółek: handlowej (Katowicki Węgiel) i mieszkaniowej.

PGG, która z początkiem maja br. przejęła kopalnie Kompanii Węglowej, to największa górnicza firma w UE. Zatrudnia ok. 31 tys. osób w pięciu kopalniach, z których trzy to tzw. kopalnie zespolone. Biznesplan PGG zakłada osiągnięcie rentowności w końcu przyszłego roku. W planie na 2016 r. spółka prognozowała ok. 370 mln zł straty. Jesienią br. po raz pierwszy firma wypracowała niewielki zysk.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ