PGG rozpoczyna przygotowania do przekształcenia w spółkę akcyjną
Po zarejestrowaniu dokonanego w ostatnim czasie podwyższenia kapitału spółki, Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpocznie procedurę przekształcenia firmy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną – poinformował prezes PGG Tomasz Rogala.
Intencją zarządu Grupy jest, aby od początku przyszłego roku działała ona jako spółka akcyjna.
Rogala, uczestniczący w czwartek w Międzynarodowym Forum Górniczym w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice, poinformował, że z rozpoczęciem formalności związanych ze zmianą prawnej formuły działania spółka musiała zaczekać na drugą transzę dokapitalizowania, ponieważ w trakcie przekształceń kapitał spółki nie powinien ulegać zmianom.
Chodzi o dokapitalizowane wynikające z zawartej w końcu marca br. umowy związanej z zakupem przez PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. Zawarta wówczas umowa inwestycyjna zakładała dokapitalizowanie PGG w trzech etapach przez PGE GiEK, Enea, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika i Towarzystwo Finansowe Silesia na łączną kwotę 1 mld zł.
Jak powiedział w czwartek Rogala, druga transza dokapitalizowania została już przekazana, a trzecia - najmniejsza transza - będzie przekazana w przyszłym roku. Zarejestrowanie ostatniego podwyższenia kapitału otworzy drogę do rozpoczęcia procedury przekształcenia w spółkę akcyjną.
Formalności ruszają po drugiej części dokapitalizowania; zwołujemy zgromadzenie wspólników, rejestrujemy dokapitalizowanie i rusza cała procedura, żeby zdążyć przed końcem roku przekształcić PGG w spółkę akcyjną – powiedział Rogala. Potrzebujemy pół roku, żeby przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, ale w międzyczasie nie może się zmienić kapitał, ponieważ wówczas wszystkie wyliczenia i operaty, które będą tego dotyczyły, stałyby się nieaktualne – dodał prezes.
Ostatnia część dokapitalizowania, rzędu – jak mówił prezes – ok. 200-300 mln zł – planowana jest na przyszły rok, gdy PGG będzie już spółką akcyjną.
Obecna formuła działania PGG wynika ze sposobu jej tworzenia na przełomie kwietnia i maja ub. roku. Wówczas - w ramach procesu restrukturyzacji górnictwa - Kompania Węglowa zbyła swoje kopalnie i zakłady na rzecz Polskiej Grupy Górniczej, będącej wówczas spółką z minimalnym kapitałem zakładowym, stworzoną przez katowicki Węglokoks. Z chwilą przejęcia kopalń inwestorami PGG, oprócz Węglokoksu, zostały m.in. duże firmy energetyczne z grup PGE, Energa i PGNiG.