Partner serwisu
03 lipca 2017

PGE stawia na rozwój ciepłownictwa we współpracy z gminami

Kategoria: Ciepłownictwo

Wzrost zysków z regulowanej działalności oraz poprawa jakości powietrza w polskich miastach to główne cele opracowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną programu zarządzania systemami ciepłowniczymi w małych i średnich miejscowościach we współpracy z samorządami.

PGE stawia na rozwój ciepłownictwa we współpracy z gminami

PGE zaoferuje samorządom, spółdzielniom mieszkaniowym oraz średniej wielkości przedsiębiorstwom nowe, kompleksowe usługi dotyczące wspólnych inwestycji w instalacje ciepłownicze.

 

Dokumenty podpisane

28 czerwca i 3 lipca PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwa listy intencyjne w tym zakresie. Pierwszy z leżącym na Mazowszu miastem Pionki oraz lokalnym, wytwórcą i dystrybutorem ciepła – Przedsiębiorstwem Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczym w Pionkach. Drugi natomiast z małopolskim miastem Wolbrom i Wolbromską Spółdzielnią Mieszkaniową. Głównym celem nawiązanej współpracy jest kompleksowe zabezpieczenie potrzeb cieplnych obu miast.

Polski rynek ciepła jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju Grupy PGE. Przejęcie aktywów francuskiego EDF w Polsce, w tym 8 elektrociepłowni i blisko 400 km sieci ciepłowniczych w 4 różnych miastach, pozwoli PGE ugruntować pozycję lidera na rynku elektroenergetycznym oraz zostać największym dostawcą ciepła systemowego.

Grupa planuje dalszą ekspansję na tym rynku i wejście w nowy segment biznesowy jakim jest świadczenie usług zarządzania sieciami ciepłowniczymi w zakresie ciepłownictwa rozproszonego. Pozwoli to na wykorzystanie kompetencji PGE do zarządzania dużymi aktywami, zwiększenie przychodów oraz poprawienie wskaźnika regulowanego zysku EBITDA.

 

Nowe szanse rynkowe

Celem Grupy Kapitałowej PGE jest wykorzystanie szans rynkowych w nowych obszarach biznesu ukierunkowanych na wzrost wartości Grupy poprzez stabilne dostawy ciepła do klientów po konkurencyjnej cenie i w ekologiczny sposób. Działania te wspierają realizację celów klimatycznych, wpisują się w postulat poprawy jakości powietrza w miastach oraz ograniczenia niskiej emisji. Są także zgodne z megatrendem rozwoju energetyki rozproszonej – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Obecnie większość energii cieplnej wytwarzana jest z węgla, niejednokrotnie w starych, mało wydajnych instalacjach. Ze względu na zaawansowany wiek i wysoką emisję zanieczyszczeń, większość urządzeń wytwarzających ciepło w Polsce, zwłaszcza w małych i średnich miejscowościach, wymaga modernizacji lub zastąpienia nowymi mocami wytwórczymi o niskiej emisyjności. Dodatkowo rynek wytwarzania i dystrybucji ciepła w Polsce stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami przyjmowanymi przez Unię Europejską, które dotyczą ograniczania emisji dwutlenku węgla, podnoszenia efektywności energetycznej oraz ukierunkowywania wytwarzania energii na źródła odnawialne. Grupa PGE jako lider na polskim rynku elektroenergetycznym i ciepłowniczym posiada niezbędne kompetencje i możliwości kapitałowe do przeprowadzenia takich inwestycji we współpracy z lokalnymi partnerami osiągając przy tym efekt synergii z podstawową działalnością jaką jest produkcja i dystrybucja energii elektrycznej.

Rozszerzamy prowadzony biznes o zarządzanie sieciami ciepłowniczymi i współpracę
z samorządami oraz lokalnymi przedsiębiorstwami w zakresie niezbędnych modernizacji źródeł ciepła o mocy do 50 MW. Już w tej chwili zlokalizowaliśmy blisko 200 miejscowości, w których taka współpraca miałaby znaczący potencjał. Rozpoczęcie współpracy z dwoma pierwszymi gminami to początek naszych zdecydowanych działań na rzecz pozyskania nowego źródła przychodów i zysku EBITDA – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

 

Źródło: Informacja prasowa

Fot.:

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ